Ambasada amerikane bën thirrje: Dhuna në familje është krim, mos duroni

Aktuale

Ambasada amerikane bën thirrje: Dhuna në familje është krim, mos duroni

Më: 20 prill 2024 Në ora: 13:24
Foto ilustrim

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë ka bërë thirrje që të raportohet dhuna në familje, njofton klankosova.tv

Përmes një shkrimi në faqen e tyre zyrtare në rrjetin social, Facebook, Amasada e SHBA-së në Kosovë shkroi se dhuna në familje është krim.

Ambasada u është referuar raporteve dhe hulumtimeve të organizatave të shoqërisë civile, sipas të cilave dhuna në familje është ndër krimet më të paraportuara në Kosovë.

Ndër tjerash, ambasada publikoi edhe numrat e kontaktit për raportim të këtyre rasteve.

“Bazuar në raporte dhe hulumtime të ndryshme të organizatave të shoqërisë civile, dhuna në familje vazhdon të jetë një nga krimet më të paraportuara në Kosovë. Dhuna në familje nuk duhet parë si një çështje private apo si një çështje familjare. Dhuna në familje është KRIM. Mos e duroni, raportoni: 0800 11 112 ose 192”, shkruhet në postimin e tyre.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat