Molliqaj kritikon Krasniqin dhe Abdixhiku: Po flirtojnë me pushtetin autoritar të Kurtit

Aktuale

Molliqaj kritikon Krasniqin dhe Abdixhiku: Po flirtojnë me pushtetin autoritar të Kurtit

Më: 24 maj 2024 Në ora: 13:55
Dardan Molliqaj

Kryetari i Partisë Socialdemokrate (PSD), Dardan Molliqaj, ka reaguar pas zhvillimeve të fundit lidhur me mundësinë e mbajtjes së zgjedhjeve të reja.

Molliqaj ka kritikuar edhe PDK-në edhe LDK-në rreth sjelljes së tyre në raport me kryeministrin dhe liderin e Vetëvendosjes, Albin Kurti.

Ai ka thënë se Memli Krasniqi timonin ia ka dhënë Kurtit, kurse Abdixhikun e ka akuzuar se po sillet si gomë rezervë.

Postimi i plotë:

Zgjedhjet e parakohshme nuk do duhej të ishin as çështje e bindjeve dhe orientimit politik, as e formalitetit apo procedurës. Ato do duhej të rrjedhin nga nevoja për një ristrukturim të legjislaturës dhe ekzekutivit, jo nga disponimi i pushtetit dhe nënshtrimi i opozitës.

Përderisa Memli timonin e PDK-së ia ka ofruar Kurtit, Lumiri po silllet si gomë rezervë. Njeri u nënshtru pa kushte e tjetri nënshtrimin po mundohet me arsyetu me ndonjë kusht të pa vlerë. Të nënshtruar janë dytë!

Kërkesa për zgjedhje buron nga Kurti dhe kalkulimi i tij populist. Kundërshtimi i kësaj iniciative duhet të jetë kategorik, sepse është kundërshtim ndaj nënshtrimit. Çdo kusht që i vendoset kërkesës për zgjedhje, nuk është kundërshtim kategorik, por kundërshtim formal e përafrim me mendësinë autoritare, duke e marrë rolin e të nënshtruarit në vetvete e rolin e vegëzes për Kurtin.

Memli me njërën anë e Lumiri me tjetrën jo që po e kundërshtojnë Kurtin, por po mundohen, secili për vete e në format e tyre të flirtojnë me pushtetin autoritar të Kurtit!

Përbindëshit kur të tentosh ti afrohesh, të përbinë. Fati i PDK-së e LDK-së tashmë është në duart e Kurtit, e Kosova në rrezik nga kalimi i autoritarizmit me opozitë formale në Kuvend në autoritarizëm pa opozitë hiç, sepse kuvendi po përpiqet të shpërndahet dhe opozita me apo pa shpërndarje të Kuvendit, po shpërbëhet.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat