Kurti kujton gazetarin Vaughan Smith që e shpëtoi telefoni kur e kapi plumbi gjatë luftës në Kosovë

Aktuale

Kurti kujton gazetarin Vaughan Smith që e shpëtoi telefoni kur e kapi plumbi gjatë luftës në Kosovë

Më: 19 qershor 2024 Në ora: 14:06
Albin Kurti

Kryeministri Albin Kurti e ka përmendur sot gazetari Vaughan Smith, i cili kishte dokumentuar sulmet serbe ndaj familjes Jashari në vitin 1998.

Ai, me anë të një postimi në platformën X, e ka shpërndarë një video të Smith ku e tregon eksperiencën e tij.

“Ishte telefoni që i shpëtoi jetën gazetarit Vaughan Smith kur e kapi plumbin. Ai po dokumentonte vrasjet e familjes Jashari në Prekaz, ku u vranë 59 anëtarë të së njëjtës familje në vitin 1998”.

“Dokumentimi dhe raportimi për krimet serbe në Kosovë ka qenë i rrezikshëm për jetën dhe duhet të pranojmë trimërinë e atyre që e mbajtën të vërtetën e gjallë”, ka thënë Kurti. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat