Uta Ibrahimi gjendet në Manasulu

Alpinizem

Uta Ibrahimi gjendet në Manasulu

Nga: K.G. Më: 13 shtator 2023 Në ora: 13:13
Uta Ibrahimi

Alpinistja e mirënjohur, Uta Ibrahimi, është para sfidës së radhës.

Synimi i saj është të arrijë në “Majën e Vërtetë”.

Aktualisht gjendet në Manasulu. 

“U nisa për Shishapangma, përfundova në Manasulu.

Po qëndroj para ‘Zotit të Manasulus’ gati për me e filluar ekspeditën e radhës në Manasulu.

Edhe pse këtë maje e kam ngjit në vitin 2017, mirëpo në vitin 2021 është hap rruga deri tek ‘Maja e Vërtetë’, dhe për projektin e 14 Majave duhet me u ngjit ‘maja e vërtetë’, e gjithashtu pasi që Shishapangma dhe Kina për momentin janë në proces të lejes dhe vizave, e gjate kohës sa presim.

Mendova se është mundësi e mirë me u aklimatizu dhe me tentuar me ngjit ‘Majën e vërtetë’”, ka shkruar Ibrahimi në profilin e saj në facebook.

Që nga dita e nesërme Utën e pret sprovë e re.

“Prej nesër, mundeni më me ndjek në Garmin dhe lëvizjen drejt kampeve dhe majës!

Shihemi pas disa javëve”, ka përfunduar Uta.

commentFirst article
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat