Publikohet dokumentari “Uta-Ngjitja për Kosovën”

Alpinizem

Publikohet dokumentari “Uta-Ngjitja për Kosovën”

Nga: A.M. Më: 11 dhjetor 2023 Në ora: 12:55
Alpinistja e mirënjohur e Kosovës, Uta Ibrahimi

Alpinistja e mirënjohur e Kosovës, Uta Ibrahimi ka njoftuar se është publikuar dokumetari “Uta-Ngjitja për Kosovën”

Ajo ka ftuar të gjithë që ta ndjekin atë nga shtëpitë dhe ekranet e tyre.

Ibrahimi tha se ky dokumentar është një dëshmi e shpirtit të paepur njerëzor dhe besimit se çdo majë është e arritshme, transmeton “Bota sot”.

“Në Ditën Ndërkombëtare të Maleve, jam e emocionuar të ndaj me ju dokumentarin Uta-Ngjitja për Kosovën dhe ju ftoj që ta ndiqni në rehatinë e shtëpive dhe ekraneve tuaja.

Ky film lundroi thellë në përvojat e mia të fëmijërisë gjatë luftës në Kosovë dhe arriti ta sintetizoi gjithë kujtimin e veprimtarinë në aktin tim final. E gjithë kjo çon në udhëtimin tim për ta sjellë flamurin e Kosovës në majën e botës - Everest.

Përtej shfaqjes së ngjitjes sime personale, dokumentari hedh dritë mbi punën e palodhur që kam bërë në Kosovë, duke u përpjekur të frymëzojë të rinjët që të ndjekin ëndrrat e tyre, pavarësisht sfidave me të cilat përballen. Kjo nuk është vetëm një histori ngjitjeje malore; ka të bëjë me tejkalimin e fatkeqësive, gjetjen e forcës në rrënjët e dikujt dhe nxitjen e një shpirti vendosmërie tek gjeneratat e ardhshme.

Bashkohuni me mua në këtë udhëtim, duke eksploruar majat e triumfeve personale dhe luginat e betejave të përbashkëta.

'Uta-Ngjitja për Kosovën' është një dëshmi e shpirtit të paepur njerëzor dhe besimit se çdo majë është e arritshme.

Le të festojmë dhe frymëzojmë ndryshimin dhe të inkurajojmë brezin e ardhshëm të ngjitet në Everestin e vet”, deklaroi Uta Ibrahimi.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat