​Alpinisti vdes në malin Sirente të Italisë

Alpinizem

​Alpinisti vdes në malin Sirente të Italisë

Më: 14 janar 2024 Në ora: 19:39
Foto ilustrim

Një alpinist italian 45-vjeçar, i cili ishte u përfshi nga një ortek në malin Sirente në Abruzzo ka vdekur sot.

Lajmi është bërë i ditur nga shërbimet e shpëtimit, pasi nxori katër alpinistë të tjerë nga bora.

Thirrja e shpëtimit erdhi nga shokët alpinistë të viktimës në numrin 118 Qendra e Operacioneve L'Aquila, e cila dërgoi menjëherë helikopter në vendngjarje.

Tekniku i bordit CNSAS doli në vendngjarje, ku u identifikua alpinisti në gjendje kritike për jetën, dhe mjeku në bordin e helikopterit, i cili ndërkohë kishte zbritur në vend, mund të bënte jo më shumë sesa të konfirmojë vdekjen e tij. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat