Uta Ibrahimi: Po kthehemi në Kathmandu 

Alpinizem

Uta Ibrahimi: Po kthehemi në Kathmandu 

Më: 20 prill 2024 Në ora: 19:20
Uta Ibrahimi

Alpinistja e mirënjohur, Uta Ibrahimi, si gjithmonë e gatshme për sfidat e mëdha dhe me rrezikshmëri të lartë

Uta ka disa fjalë për rrugëtimin e saj.

“8 ditët e fundit kam qenë duke udhëtuar dhe ngjitur në Parkun Kombëtar LangTang.

Qëndroi në Syabru Bensi, Lama, Lang Tang, dhe fshati i fundit ishte Gompa.

Nga këtu u ngjita disa herë në Kyanjin Ri, Tserko Ri, dhe disa maja dhe kodra të tjera përreth që arrinin 5200 metra lartësi.

Kilometrat totale të bëra gjatë këtij 8 ditëve janë 110 me 8500 metra në ngjitje. Plus bëri Via Ferrata në Lang Tang.

Unë jam duke vizituar Lang Tang Valley për herë të parë, edhe pse kjo ishte jashtë planit tim, por ndërsa prisja për lejen ShishaPangma, kjo ishte një mënyrë e mirë për të mbajtur stërvitjen dhe aklimimin për 8000 metra kulm.

Tani po kthehemi në Kathmandu dhe shpresojmë se do të marrim leje / viza dhe do të vazhdojmë me planin”, ka shkruar Uta në profilin e saj në facebook.

commentFirst article
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat