Udhëtim nëpër Amerikë : Nevada

Amerika

Udhëtim nëpër Amerikë : Nevada

Nga: Beqir Sina Më: 26 prill 2021 Në ora: 07:08
Nevada

Në një rreklam televizive mbi turizimin në Shtetet e Bashkuara, thuhej “ : Nëse keni nevojë(planifikuar) për një pushim me të vërtet rekreativ, nise nga “Las Vegas Strip”, pushim me ndriçim të ndritshëm dhe aktiv. Por mos u largoni nga Nevada, pu shkuar më larg se pushimi skenik i Red Rock Canyon.

Kjo, shkruajn broshurat turistike se është një sipërfaqe e bukur dhe e thatë e tokës me dhe të kuq, e cila është Zona e pare Ruajtjes Kombëtare së Nevadës dhe tani është një nga më të njohurat në SHBA, me mbi një milion vizitorë vjetorë, edhe në kohën e pandemisë.

Axhensit turistike në “Red Rock Canyon” mburren me një listë të gjatë arsyesh për t’u vizituar. Ndërsa, ne zgjodhëm disa, nëse shkoni dhe mos të humbisini rastin pa i vizituar.

Këtu janë ato që ciceronët që të shoqërojnë ne Guidat turistike, që mendojnë se do t'i gjeni si më tërheqëse:

1. Ky është Canioni i Red Rock

Kanioni i Red Rock është aq afër sa që është në të vërtetë i dukshëm nga Rripi i Las Vegasit.

Udhëtimi i shkurtër 20 - 30 minuta (ose 15 - 20 milje) e bën Red Rock Canyon një ditë ose gjysmë dite të lehtë duke dalë nga Sin City. Zona e ruajtjes është e hapur nga ora 6 e mëngjesit deri në perëndim të diellit dhe qendra e vizitorëve është e hapur nga ora 8 e mëngjesit deri në 4:30 pasdite, kështu që nëse po kërkoni diçka për të bërë midis shfaqjeve ose aktiviteteve - ose nëse thjesht duhet të futeni në natyrë për një kohë - Red Rock Canyon është një vend i përshtatshëm dhe i shpejtë për t’u vizituar.

2. është Flora & Fauna e Pazakontë

Si pjesë e shkretëtirës Mojave dhe një Zonë e Mbrojtur Kombëtare e Konservimit, Red Rock Canyon ofron një mundësi unike për vizitorët të përjetojnë një numër të habitshëm të bimëve dhe kafshëve të shkretëtirës. Brenda zonës së ruajtjes, ju mund të jeni në gjendje të dalloni:

Mojave Max - Imazhi përmes Red Rock Canyon

Për sigurinë tuaj dhe sigurinë e jetës së egër, kujdesuni të shmangni hedhejen e ushqimit ose bashkëveprimin ndryshe me kafshët që hasni në shkretëtir ndërsa vizitoni Red Rock Canyon.

Gjatë 600 milion viteve të fundit, Red Rock Canyon është shndërruar nga një pellg i oqeanit në një mjedis të thatë në shkretëtirë. Këto ndryshime, në kombinim me mjedisin e ashpër të Shkretëtirës Mojave, ndihmuan në formësimin e peizazhit dramatik dhe të bukur të Kanionit.

Kanoin i kuq “Shkëmbi”

Formacionet e tij dalluese dhe dramatike të shkëmbinjve të kuq, të lyer me të kuqe nga oksidi i hekurit, sigurojnë një sfond mahnitës që ia vlen të dilni për t'u parë.

Fakt i Kanionit të Red Rock: Ju mund të njihni peizazhin e Kanionit nga filmi dhe televizioni! Ishte vendndodhja e famshme e xhirimeve për filmat e famshem Western dhe shfaqjet televizive si Bonanza dhe Lost in Space.

Me pak rritje, një vizitë në Red Rock Canyon ofron gjithashtu një pamje fantastike të Las Vegas. Zbuloni 8 pamje të tjera për të parë në Red Rock Canyon.

4. Shkretëtira dhe malete e kuq, janë zhytur në histori!

Shkëmbinjtë e kuq për të cilët u emërua nuk janë thjesht të bukura - ato gjithashtu tregojnë një histori. E formuar për miliona vjet, historia gjeologjike dhe kulturore e Red Rock Canyon ofron një vështrim prapa në ndryshimet që ndodhën këtu dhe mënyrën se si zona është përdorur nga njerëzit gjatë gjithë historisë.

Mjedisi i thatë ofron kushte ideale për ruajtjen e objekteve historike.

Këtu janë disa gjëra që mund të shihni gjatë vizitës tuaj:

Gropa për pjekje - kontrolloni rreth zonës së piknikut Willow Springs.Artefakte kulturore, të tilla si copa të prishura qeramike ose mjete guri

Të gjithë vizitorët duhet të mbajnë mend të shkelin me kujdes për të shmangur dëmtimin e fosileve, dhe se gjithçka që zbuloni duhet të lihet aty ku është për t'u shijuar dhe provuar nga vizitorët e tjerë.

5. Melosia : Republika e Myqezeqesë në SHBA

Ndërsa, vizitoni Nevadën, për shqiptarët ka edhe një kuriozitet, të rrallë me një zone që quhet Melosia, dhe është vetshpallur Republik. Ju do të befasoheni me emrin e saj kur të gjeni se Melosia – quhet Myzeqeja dhe do të mësoni se çfarë lidhje ka Melossia, emri i saj dhe hymni i saj me Shqipërinë?

Nga website i republikës Melosia, meson se në rite, tradita, zakone apo afërsi gjeografike nuk ka asgjë të përbashkët, me Shqipërinë. Përveçse, emrit , dhe himnit të ngjashëm shumë me atë të Shqipërisë, që u përdor në shpalljen së Pavarësisë së Republikës Melosia.

Gjithsesi, këtë lidhje e ka bërë që në vitin 1977, ai që e krijojë, atë Gjenerali Kevin Baugh. Në këtë vit ai shpalli micronation “Shtet sovran”, një porcion të vogël prej 14.3 hektar(58.000 m2) të shtetit amerikan, të cilin e quajti më vonë Republika e Molosëve.

Me burime të limituara informatike, Kevin Baugh qeveris duke përdorur si monedha xhetonat e pokerit të cilat quhet Valora. Ajo që të bën më shumë çudi është fakti se Melossia ka përdorë si himn të Republikës së tij, në shpalljen e Pavarësisë një version të përpunuar të himnit tonë kombëtar, (dëgjo në faqen e internetit:(https://www.youtube.com/watch?v=5Q2B1WAZpDM&feature=related).

Ai që është dhe Presidenti aktual Kevin Baugh drejton vendin me vetëm 14 banorë, është i martuar ka dy djem dhe Zonjën e Parë, dy mace e tre qenë dhe një kalë. Njëkohësisht ai kryen edhe detyrën e ministrit të Jashtëm.

Republika e Moloseve, ka një Deklaratë ku thuhet se ajo është një nga vendet e para në botë që ka njohur pavarësinë e Kosovës, një ditë pasi Prishtina zyrtare e shpalli, pra me 18 shkurt 2008.

Republika e Molossia ose në shqip Myzeqe është një nga më minikombet(micronation) më të vjetër themelor, dhe është i vendosur në shkretëtirat e Dejton -- Las Vegas në Nevada.

Kjo micro-republik ka vetëm katërmbëdhjetë shtetas, njëri prej të cilëve, është edhe Gjenerali Kevin Baugh, i cili aktualisht është president.

Melossia ka, një kalë, dy qenë dhe tre mace.

Në historinë e toponomastikës shqiptare, Myzeqeja zë një vend të rëndësishëm. Unaza e bukurisë në universin e larmishëm të natyrës së kësaj fushe, e cila quhet dhe “Hambari i Shqipërisë” padyshim, që është Manastiri i Ardenicës -- Kolonjë- Lushnjë, që gjendet në pikën më dominuese të kësaj zone.

Emri Molossia – Myzeqe

Molossia” është një emër i “vjedhur” i fjalës spanjolle “morro”, që do të thotë gur i vogël ose kodër të vogël, prapashtesë “është një prapashtesë për standardet -- vend.

Emri rrjedh nga trashëgimia spanjolle e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Jugperëndim të saj, dhe mund t’i referohet edhe emrit të një tipi helikopteri ose më pak në mënyrë specifike, për të thirrur kodrat që janë vetëm jashtë kufijve të Molossias moderne.

Emri “Morro” mund të jetë marrë edhe në zonë e cila quhet Loco e famshme-cabeza ekspeditë e cila kaloi shumë, kohe atje ndoshta përmes Molossia në fund të shekullit të 18, në rrugën e tyre për te shkuar diku tjetër.

Molossia, thuhet se me emrin e saj ka edhe lidhje më atë antike, Greqinë moderne, ose Aleksadrin e Maqedonise.

Kjo Myzeqe e vogël është vendi Molossi dhe u emërua kështu pasi mendohet të kenë qenë njeri prej sundimtarëve e atij vendi nga kohët e lashta në ditët e sotme qe vunë emrin familjes Molosachi, pasi thuhet se Molossia është fjalë e përvjedhur origjina e saj rrjedh nga Mosachia, qe po t’a përkthesh në gjuhën shqipe është quajtur Myzeqe.

Minikombi(micronation) Molossia, mbartë mbi vete më shumë se tridhjetë vjet, duke kaluar nëpër shumë ndryshime, derisa ai u bë vendi sot më enciklopedik , pas Republikës Popullore të Kinës, e cila njihet si më e madhja e botës -Molossias -- Myzeqeia është më e vogla e botës.

Las Vegas "The Meadows", zyrtarisht Qyteti i Las Vegas

Las Vegas është e njohur për turizmin, lojërat e fatit, spektaklet e famshme e koncerteve madhështore, “duelet” e famshme të boksit, dhe konventat e mëdha, të cilat nga ana tjetër ushqejnë industritë hotelerike dhe restorantet.

Një pamje e Luginës së Las Vegasit duke parë në veri nga Kulla e Stratosferës pamje kryesore në Las Vegas janë kazinotë dhe hotelet, edhe pse në vitet e fundit tërheqjet e tjera të reja kanë filluar të shfaqen.

Shumica e kazinove në zonën e qendrës së qytetit janë të vendosura në rrugën Fremont, me The STRAT Hotel, Casino & Skypod si një nga disa përjashtime. Fremont East, ngjitur me Fremont Street Experience, u dha me disa ndryshime për të lejuar që baret të ishin më afër së bashku, e ngjashme me Lagjen Gaslamp të San Diego.

Kazinotë në qendër të qytetit

Golden Gate Hotel and Casino, e vendosur në qendër të qytetit përgjatë Fremont Street Experience, është hoteli dhe kazinoja më e vjetër që funksionon vazhdimisht në Las Vegas; ajo u hap në 1906 si Hotel Nevada.

Viti 1931 shënoi hapjen e Klubit të Veriut (tani La Bayou). Më i dukshmi nga kazinotë e hershme mund të ketë qenë Horseshoe e Binion (tani Salla e Lojërave të Lojërave të Binionit dhe Hoteli) ndërsa drejtohej nga Benny Binion.

Boyd Gaming ka një prani të madhe në qendër të qytetit duke operuar California Hotel & Casino, Fremont Hotel & Casino dhe Main Street Casino. Katër Mbretëreshat gjithashtu operojnë në qendër të qytetit përgjatë Fremont Street Experience.

Kazinotë në qendër të qytetit që kanë pësuar rinovime dhe rivitalizime të mëdha vitet e fundit përfshijnë Golden Nugget Las Vegas, The D Las Vegas (ish-Fitzgerald), Downtown Grand Las Vegas (ish Zonja Luck), El Cortez Hotel & Casino, dhe Plaza Hotel & Kazino.

Rrip Las Vegas

Qendra e industrisë së lojërave të fatit dhe argëtimit është e vendosur në Las Vegas Strip, jashtë kufijve të qytetit në komunitetet përreth të painkorporuara të Paradise dhe Winchester në Clark County. Kazinot dhe ndërtesat më të mëdha dhe më të shquara janë të vendosura atje.

Las Vegas -

Las Vegas "The Meadows"), zyrtarisht Qyteti i Las Vegas dhe shpesh i njohur thjesht si Vegas, është qyteti i 28-të më i populluar në Shtetet e Bashkuara, qyteti më i populluar në shtetin e Nevada, dhe selia e qarkut të Qarkut Clark. Qyteti ankoron zonën metropolitane të Luginës së Las Vegasit dhe është qyteti më i madh brenda shkretëtirës më të madhe Mojave. Las Vegas është një qytet turistik i njohur ndërkombëtarisht, i njohur kryesisht për bixhozin, baste, prostitucionin legal, argëtimin dhe jetën e natës.

Lugina e Las Vegasit në tërësi shërben si qendra kryesore financiare, tregtare dhe kulturore për Nevadën.

Qyteti e faturon veten si Kryeqyteti i Argëtimit i Botës dhe është i famshëm për hotelet e tij mega dhe aktivitetet shoqëruese. Las Vegas është një destinacion kryesor në Shtetet e Bashkuara për konventat e biznesit dhe një udhëheqës global në industrinë e mikpritjes, duke pretenduar më shumë hotele AAA Five Diamond se çdo qytet tjetër në botë. Sot, Las Vegas çdo renditet si një nga destinacionet turistike më të vizituara në botë. Las Vegas për format e shumta të argëtimit iu dha titulli "Qyteti i Mëkatit" dhe e ka bërë Las Vegas një mjedis të popullarizuar për letërsi, filma, programe televizive dhe video muzikore.

Las Vegas u vendos në 1905 dhe u përfshi zyrtarisht në 1911. Në fund të shekullit të 20-të, ishte qyteti më i populluar Amerikan i themeluar brenda atij shekulli (një dallim i ngjashëm u fitua nga Çikago në shekullin e 19-të). Rritja e popullsisë është përshpejtuar që nga vitet 1960, dhe midis viteve 1990 dhe 2000 popullsia gati u dyfishua, duke u rritur me 85.2%. Rritja e shpejtë ka vazhduar në shekullin 21, dhe sipas vlerësimeve të Byrosë së Regjistrimit të Sh.B.A, qyteti kishte 651,319 banorë në 2019, me një popullsi metropolitane prej 2,227,053.

Ashtu si me zonat më të mëdha metropolitane, emri i qytetit primar ("Las Vegas" në këtë rast) përdoret shpesh për të përshkruar zona përtej kufijve zyrtarë të qytetit. Në rastin e Las Vegas, kjo vlen veçanërisht për zonat në dhe afër Rripit të Las Vegasit, të cilat në të vërtetë ndodhen brenda bashkësive të painkorporuara të Parajsës dhe Winchester.

Las Vegas është tepër i popullarizuar nga turistët, dhe me kaq shumë gjëra për të parë dhe bërë, është e lehtë të kuptosh pse. Ndërtuar në mes të shkretëtirës Nevada, qyteti është i rrethuar nga peizazhe që marrin frymë dhe brenda një distancë të lehtë udhëtimi nga monumentet e famshme si Diga Hoover dhe Grand Canyon.

Por vetë Las Vegas nuk është më pak spektakolar. Brenda kufijve të qytetit, vizitorët mund të gjejnë pothuajse gjithçka, që nga muzetë te klubet e natës, kopshtet zoologjike deri në dyqane me stil.

Ecni në këmbë përmes bulevardit :

Ky seksion i Bulevardit Las Vegas me gjatësi 2.5 milje është mjaft pjesa më ikonike e qytetit. Me kazinotë e larta, hotelet dhe qendrat argëtuese që ngacmojnë pozicionin në të dy anët e rrugës, është një pamje mbresëlënëse për atë që mishëron Vegas. Ju mund të bëni një ditë të tërë duke ecur nga një skaj në tjetrin, duke bredhur brenda dhe jashtë vendeve të ndryshme, duke bërë fotografi përpara fasadave të tyre të famshme dhe duke parë argëtuesit e rrugës ndërsa shfaqen për turistët.

Vendos të provosh në lojrat e fatit :

Sigurisht, një nga arsyet që Las Vegas është kaq i famshëm është për shkak të kazinove luksoze. Duke qenë një nga shtetet e pakta në Amerikë ku bixhozi është i ligjshëm, Vegas tërheq miliona turistë kumari çdo vit.

Ndërsa Las Vegas është përrallor nga toka, është një mënyrë fantastike për të parë një pamje unike të disa prej monumenteve më të famshme. Vizita në Vegas do t'ju afrojnë më shumë me ndërtesat ndërsa në qytet do të përjetoni për pak ditë pushimi mrekullitë arkitektonike të Nju Jorkut, Pallatit të Caesar dhe Hotel Paris, apo Venecian duke ju dhënë një shans të vlerësoni plotësisht detajet mahnitëse të këtyre rekreacioneve.

Një grimë nostalgjie

Las Vegasi i sotëm është i mrekullueshëm, por historia e tij është padyshim edhe më interesante. Pavarësisht nëse jeni të interesuar për yjet magjepsës që frekuentuan Vegasin gjatë epokës së artë të Hollywood-it, ose duke gërmuar nën sipërfaqen e shkëlqyeshme deri në fund të fshehtë të sundimit të turmës, ka një muze për të ushqyer kuriozitetin tuaj.

Madame Tussaud, Muzeu i Dyllit është i mbushur me shembuj të rregulltarëve klasikë të Vegasit si Elvis dhe Sinatra, deri te super yjet modernë si Drake dhe Miley Cyrus. Ekziston edhe një ekspozitë komediane e bazuar në filmin me hit të filmave reklamues The Hangover me protagonist Bradley Cooper.

Muzeu Mob, i vendosur në Sallën e Gjykatës së vjetër, ka një grup fantastik ekspozitash audio-vizuale që tregojnë rolin që ka pasur krimi i organizuar në krijimin dhe drejtimin e kazinove të para në Las Vegas. Ai gjithashtu i jep homazhe të modës dhe ngjarjeve të epokës, duke ju dhënë një përvojë plotësisht të paparë ndonjëherë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat