Kolë Berisha do të kujtohet si veprimtar i veçantë i Kosovës

Amerika

Kolë Berisha do të kujtohet si veprimtar i veçantë i Kosovës

Nga: Harry Bajraktari Më: 29 gusht 2021 Në ora: 23:37
Kolë Berisha

Me pikëllim të thellë mora lajmin për ndarjen nga jeta e ish kryetarit të Kuvendit të Kosovës, Kolë Berisha, i cili jetën e tij ia kushtoi Kosovës. Kola ishte një veprimtar i devotshëm për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës, bashkëpuntor i ngushtë i presidentit Rugova dhe aktivist i hershëm i Lidhjes Demokratike, ku kishte mbajtur edhe pozitën e nënkryetarit.

Kam pasur rast ta njoh për së afërmi në disa takime me të në SHBA dhe në Kosovë. Kolë Berisha ishte një njeri i veçantë, i urtë dhe i dashur me një kulturë të gjerë shqiptare. Ka qenë kombëtar e njerëzor që dha një kontribut të rëndësishëm për liri dhe pavarësi të Kosovës. Me vdekjen e tij, familja humbi njeriun e tyre të dashur, ndërsa Kosova, veprimtarin e saj shumë të çmuar.

Ngushëllimet e mia më të sinqerta familjes dhe të gjithë atyre që e njohen dhe punuan me të.

Shpirti i tij u prehtë në paqe të përhershme!

Harry Bajraktari, New York 2021

Image
Image
commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat