Të ruajmë traditën dhe kulturën tonë – Dhuro, edhe ti!

Amerika

Të ruajmë traditën dhe kulturën tonë – Dhuro, edhe ti!

Nga: Beqir Sina Më: 23 shtator 2021 Në ora: 00:12
Foto ilustrim

Fondacioni Humanitar “Trojet Tona”, në New York, një fondacion jo-qeveritar, dhe jo politik, së fundi ka marr nismën për to grumbulluar fonde financiare për ndërtimin e muzeut etnografik dhe restaurimin e mullirit të vetëm funksional në Anën e Malit .

“Fondacioni “Trojet Tona”, tha drejtuesi i këtij fondacioni Valdet Çobaj, ka marr nismën për të grumbulluar fonde financiare për ndërtimin e dy aseteve më të rendësishme kulturore në Katërkollë, atë të Muzeut Etnografik, dhe restaurimin e Mullirit të vjetër, i vetëm funksional në Anën e Malit”

Fondet e mbledhura nga Gofundme, që do te perdoren për renovimin kanë arritur deri tani në shumën 6750 dollarë, por qëllimi i Fondacionit Humanitar “Trojet Tona”, në New York, është të përfshihen sa më shumë donator në donacione, për të bërë shumën e përgjithëshme 75 mijë dollar.

Në IPSHF "Bedri Elezaga" Katerkollë, Fondacioni "Trojet tona", i cili vepron ne kuadër të Shoqatës "Ana e Malit" në New York, dhuroi këtë fillim sesioni shkollor 2021/22, 15 tableta nxënësve shfrytëzues të ndihmës sociale.

Në ndërkohë që po Fondi Humanitar Shqiptaro – Amerikan “Trojet Tona” mbajti turne golfi për vendlidnjen me 23,Qershor 2021.

Image
Image

 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat