Kujtime për veprimtarët në Çikago dhe çështja shqiptare në Ballkan

Amerika

Kujtime për veprimtarët në Çikago dhe çështja shqiptare në Ballkan

Skënder Karaçica Nga Skënder Karaçica Më 10 dhjetor 2021 Në ora: 07:42
Ilustrim

Në shpalimet e Udhës së Veprimtarëve shqiptarë në Çikago për çështjen  kombëtare, Liria dhe Pavarësia e Kosovës, kujtimet tona për Hydajet Bregu, Hysen Ismaili, Ajet Rushiti, Faik Ajroja, Muhamet Bajraktari që i patëm në ballë të aktiviteteve kombëtare...!

Ata ishin veprimtarët e Udhës Kombëtare Shqiptare...Ata ishin zëri para institucionit të shtetit amerikan në Washington: Na shpëtoni Popullin Shqiptar nga regjimi komunist i Jugosllavisë së atëhershme dhe të regjimit fashist të Serbisë!

Ishte thirrja në sheshet e qyteteve në Amerikë (Nju Jork-Washington) dhe në qytetet  tjera  nga protestat e shqiptarëve të mërguar...!

Shpirti dritë veprimtarë të atdheut  dhe kujtimet tona...!

 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat