Misioni i Akademisë së Shkencave të Nju Jorkut! 

Amerika

Misioni i Akademisë së Shkencave të Nju Jorkut! 

Nga: Dr. Nijazi Halili  Më: 5 janar 2022 Në ora: 13:41
Dr. Nijazi Halili 

Akademia e Shkencave të Nju Jorkut (New York)  (fillimisht Liceut i Historisë Natyrore ) është themeluar në janar 1817. Kjo është një nga më të vjetra e akademive të  shkencave  në Shtetet e Bashkuara. Një organizatë e pavarur, jofitimprurëse me më shumë se 20,000 anëtarë në 100 vende, misioni i akademisë është "të avancojë kërkimin shkencor dhe njohuritë; të mbështesë shkrim-leximin shkencor; dhe të promovojë zgjidhjen e sfidave globale të shoqërisë nëpërmjet zgjidhjeve të bazuara në shkencë".  Presidenti dhe CEO i ardhshëm është Nicholas Dirks, Kryetari aktual i bordit të guvernatorëve të akademisë është NYU profesor dhe nënkryetar i vjetër për një kohë të gjatë i të gjitha kërkimeve për IBM, Paul Horn. Ai pason Nancy Zimpher, kancelare, Universiteti Shtetëror i Nju Jorkut (SUNY). 

E themeluar më 29 janar 1817, Akademia e Shkencave e Nju Jorkut u quajt fillimisht Liceu i Historisë Natyrore. I thirrur nga themeluesi dhe Presidenti i parë i Akademisë, Samuel L. Mitchill, takimi i parë i Liceut u zhvillua në Kolegjin e Mjekëve dhe Kirurgëve, i vendosur në Barclay Street pranë Broadway në Manhatan të poshtëm.  Aktivitetet kryesore të Liceut të hershëm u përqendruan në organizimin e leksioneve, mbledhjen e ekzemplarëve të historisë natyrore dhe krijimin e një biblioteke.  Më 1823, Liceu filloi të botonte revistën e vet shkencore, më pas Annals of the Liceum of Natural History of New York , tani Analet e Akademisë së Shkencave të Nju Jorkut. Në vitin 1826, Liceu zotëronte "koleksionin më të pasur të zvarranikëve dhe peshqve në vend", megjithatë një zjarr në 1866 e shkatërroi plotësisht koleksionin.  Pas zjarrit, Akademia e ktheu fokusin e saj nga mbledhja dhe në vend të kësaj drejt kërkimit, botimit shkencor dhe shpërndarjes së informacionit shkencor. 

Që në fillim, anëtarësimi në Akademinë e Shkencave të Nju Jorkut ishte unik midis shoqërive shkencore, me një strukturë demokratike që lejonte këdo të bëhej anëtar, nga laikët deri te shkencëtarët profesionistë të respektuar.  Për këtë arsye, anëtarësimi ka përfshirë gjithmonë një përzierje të shkencëtarëve, njerëzve të biznesit, akademikëve, atyre që punojnë në qeveri dhe qytetarëve publikë me interes në shkencë.  

Anëtarë të shquar kanë përfshirë dy Presidentët e Shteteve të Bashkuara Thomas Jefferson dhe James Monroe,  si dhe shkencëtarë të shumtë të mirënjohur si Asa Grey (i cili shërbeu si Superintendenti i Akademisë duke filluar nga viti 1836), John James Audubon,  Alexander Graham Bell, Thomas Edison,  Louis Pasteur, Charles Darwin,  dhe Margaret Mead (e cila shërbeu për një kohë si Zëvendës Presidente e Akademisë).   

Përpara vitit 1877, Akademia pranonte vetëm burra, por më 5 nëntor 1877, ata zgjodhën Erminnie A. Smith anëtaren e parë femër. Anëtarësimi ka përfshirë gjithashtu shumë fitues të çmimit Nobel gjatë viteve.  

Anëtarët e hershëm të Akademisë luajtën role të spikatura në themelimin e Universitetit të Nju Jorkut në 1831 dhe Muzeut Amerikan të Historisë Natyrore në 1858.  

Akademia ka dhënë kontribute të rëndësishme për komunitetin shkencor gjatë rrjedhës së historisë së saj, duke përfshirë publikimin e një prej studimeve të para mbi ndotjen e mjedisit në 1876; kryerja e një studimi shkencor të Porto Rikos nga viti 1907 deri në 1934;  konferenca e parë mbi antibiotikët më 21 korrik 1948; organizimi i një mbledhjeje të rëndësishme dhe botimi i vëllimit të parë mbi efektet kardiovaskulare të pirjes së duhanit në 1960; themelimi i Komitetit të Grave në shkencë në 1977; Konferenca e parë e madhe shkencore në botë mbi SIDA-n në 1983; dhe një konferencë mbi SARS në 2003.  

Në vitin 2006, Akademia u zhvendos në shtëpinë e saj aktuale në katin e 40-të të 7 World Trade Center.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat