Themeluesit e Organizatorët e Formacioneve Ushtarake si dhe të Batalionit Atlantiku në SHBA, shprehin ngushëllime ndarjes nga jeta të nënës së Kadri Veselit

Amerika

Themeluesit e Organizatorët e Formacioneve Ushtarake si dhe të Batalionit Atlantiku në SHBA, shprehin ngushëllime ndarjes nga jeta të nënës së Kadri Veselit

Më: 7 janar 2022 Në ora: 17:50
Kadri Veseli dhe nëna e tij

Për Aktivistët, Veprimtarët e ish Fondit Vendlindja Thërret, Themeluesit e Organizatorët e Formacioneve Ushtarake të UÇK - së ,si dhe te Batalionit Atlantiku në SHBA, ndarja nga jeta e nënës së një ndër themeluesit e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, ish kryetarit të Kuvendit të Republikës së Kosovës dhe ish kryetarit të Partisë Demokratike të Kosovës Z.Kadri Veseli, është një lajm i pikëlluar.

Urtësia, dhe bujaria si tipare tipike të nënës shqiptare, personifikoheshin pikërisht me nënën Ajshe.

Por, sakrifica ishte kryefjala e jetës së nënës Ajshe!

Sakrificë në kohën e robërisë, në përpjekje për çlirim nga okupatori serb.

Sakrificë në momentet e fundit të jetës, padrejtësisht duke mos patur të birin e saj pranë.

Për ne, dhimbja është edhe më e madhe, kur dihet se djali i saj Kadriu, padrejtësisht së bashku me shokë, gjendet në procesin gjyqësor në Hagë. Dhe, nuk ishte pranë nënës në frymën e fundit!

Bashkëndjejmë me familjen atdhetare Veseli për vdekjen e nënës Ajshe. 

Ajo ishte nëna e të gjithë veprimtarëve të çështjes kombëtare.

U bëftë dritë e përjetësisë Nënë Ajshe, gjithë sakrifica juaj për t’i rritur dhe edukuar, fëmijët tuaj në frymën kombëtare, dhe për t’i ushqyer e strehuar shokët e idealit të fëmijëve tuaj në rrugën për liri dhe pavarësi.

I lehtë të qoftë, dheu i Kosovës!

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat