​Vdiq në Çikago futbollisti dhe veprimtari strugan Raman Pushkule

Amerika

​Vdiq në Çikago futbollisti dhe veprimtari strugan Raman Pushkule

Nga: Skënder Karaçica Më: 20 janar 2022 Në ora: 17:43
Raman Pushkule

Sot në Çikago të Amerikës ka vdekur futbollisti dhe veprimtari strugan Raman Pushkule. I ndjeri nëpër vite kishte të veshur uniformën të sportit të futbollit  kuq e zi të KF Albanian Stars. Futbollisti strugan Pushkule e donte futbollin dhe përmes lojës së bukur, futbollistët e rinj shqiptarë në Çikago, për disa vjet rresht ishin në krye të tabelës në Ligën Nacionale të shtetit të Ilinoisit.

Në historinë e KF ,,Albabian Stars,, në Çikago ka mbetur e shkruar me shkronja të arta, kur futbollistët e rinj shqiptarë të veshur me unformën sportive kuq e zi, kaluan Atlantikun dhe shkuan në Kosovë për një lojë futbolli në kuadrin e manifestimit ,,Adem Jashari,, në Prishtinë.

Futbollisti Raman Pushkule ishte pjesë e aktiviteteve kombëtare që organizoi shoqata me struganët ,,Valët e Liqenit,,në Çikago dhe sjellje e tij gjithherë me tonet e respektit, bëri vijat e dashurisë kombëtare  që patën për futbollistin të gjithë shqiptarët e hapësirës etnike, që padrejtësitë historike të regjimeve të huaja i sollën në Amerikë për një jetë më të mirë.

Raman Pushkule do të kujtohet në Çikago si futbollist dhe veprimtar i dalluar për çështjen kombëtare si dhe për të gjitha nismat për të qëndruar në krah të qytetit të tij të Strugës shqiptare. Varrimi i të ndjerit do të bëhet në varrezat shqiptare (të premtën) në Çikago, thuhet në kumtesën e shoqatës ,,Valët e Liqenit,,.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat