Energjia hyjnore e Shën Terezës dhe ndikimi i saj tek shqiptarët

Amerika

Energjia hyjnore e Shën Terezës dhe ndikimi i saj tek shqiptarët

Nga: Elmi Berisha Më: 5 maj 2022 Në ora: 13:20
Elmi Berisha

Si populli më i vjetër i kontinentit të vjetër dhe themelues të qytëterimit antik, në historinë tonë sa të dhimbshme poaq të lavdishme, i kemi dhënë njerëzimit dijetarë, klerikë mendjendritur, kemi udhëhequr selinë e shënjtë, kemi dhënë prijës, strateg dhe luftëtar që i kanë dalur zot kombit dhe civilizimit evropian. Në fortuna historike dhe sfida mileniumesh kombi ynë ndriqoj edhe vuri dritë mbi vlerat civilizuese me emra që kanë zënë themelet e historisë botërore. 

Ne jemi të bekuar dhe krenar që jemi gjak i Buzukut e Kastriotit, Papë Klementit dhe Bogdanit të madh, por jemi krenar dhe të nderuar si komb sepse i dhamë njerëzimit një bijë dhe një nënë të madhe që na bën nderë dhe na e shton krenarinë me veprën e saj bamirëse e misionare, bija e madhe e kombit tonë e Shënjta Nënë Tereze.

Ashtu si shenjёtorёt e tjere, Nene Tereza eshte kudo e pranishme dhe frymezuese, pasi Ajo ka lene testamentin e besimit katolik te paster dhe te ndjerë në shpirt, optimizmin dhe shpresen gjithmonë fitimtare, thjeshtesinë e admirueshme, dashurinë hyjnore për njeriun, forcën, dhembshurinë dhe përkushtimin për të ndihmuar të gjithë të varfërit, të uriturit, të sëmurët, ata që vuanin e që ishin në vështiresi.

Gadishmeria dhe perkushtimi i saj ndaj thirrjes se Jesu Krishtit “Eja, behu drita ime”, e bënë misionare të bamirësisë, nënën e të varfërve, nënën e dashurisë, dëshmitare e dashurisë së Zotit, simbol të humanizmit , per çka populli e ka quajt dhe Nëna e botës.

Veprat sublime të Nënë Terezes janë vlerësuar nga mbarë popujt, që kanë marrë ndihmën, mbështetjen, përkrahjen dhe përkujdesjen e saj shembullore, por dhe nga shumë personalitete të botërore duke e lartësuar kështu edhe qenien dhe kombin shqiptar gjithandej globit.

Papa Gjon Pali II ka thenë: “Nëne Tereza e Kalkutës, bija e popullit shqiptar, i ka dhënë nderin dhe shkelqim kombit të saj, po ashtu dhe Kishës Katolike”.

Në vitin 1985, me rastin e 40-vjetorit të themelimit të OKB, Nënë Tereza u ftua të fliste para Asamblesë së Përgjithëshme. Sekretari i Përgjithëshëm i OKB Perez de Cuellar, e prezantoj Nënë Terezën me këto fjalë:  ”Ketu është salla e fjalimeve. Në këtë tribunë kane folur burrat më të fuqishëm të botës, ndersa tani kemi privilegjin të kemi mes nesh e të dëgjojmë gruan më të fuqishme të botës. Nuk besoj se është e nevojshme  t’u a prezantoj, sepse e njihni te gjithë. Mendoj, se gjëja më e mirë që mund të bëjë unë është ta ftoj te na nderoj me fjalën e saj dhe t’u them, se ajo është më e madhe se unë, Ajo është më e madhe se të gjithë ne së bashku. Ajo është OKB. Ajo është paqëja në botë.”

Kardinali Paskal ka thene: “S’mund te jete i vogel nje popull, qe ka dhene Nene Terezen kaq te madhe”.

Te gjithe shqiptaret ne bote, krenohen me shqiptaren e shquar Nene Tereza, e cila gjithmone dhe me krenari deklaronte perkatesine shqiptare, si e theksoj kur e nderuan me çmimin Nobel me 1979, duke i u pergjigjur pyetjes për origjinën e saj, që i bëri një prift në sallën ku zhvillohej ceremonia: “Me origjinё dhe me gjak jam shqiptare, me shtetёsi hinduse, jam motёr katolike e permes thirrjes time i perkas gjithe botes, por zemra ime i takon vetem Zotit”.

Nje deklarate lapidare, e fuqishme, e shprehur qartesisht e me dashuri, duke i bere të qartë botës, jo vetëm se është me origjinë, por është shqiptare, është me gjak shqiptar.

Nënë Tereza u bë një nga urat ndërlidhëse të njohjes së shqiptarëve në botë. Presidenti i USA Bill Klinton, ne qershor te vitit 2002 u shpreh: “Nënë Tereza, ishte e para Ajo qe më bëri ta dua kombin shqiptar. E tani ndihem shume krenar, që e plotësova një detyrim moral ndaj saj dhe ndaj vlerave te lirisë”.

Në shkrimin per 100 personalitetet e botes, ne kapitullin e parë me titullin “Shtyllat e Moralit”, asht vendosur dhe Nënë Tereza. Kapitulli fillon me Abrahamin dhe vazhdon me Konfucin, Budën, Sokratin, Platonin, Jezu Krishtin, Shën Palin, Muhametin, Xheladin Rumin, Shën Françeskun, Emmanuel Kantin dhe Nënën Terezën. Ne vitin 2012 Asambleja e Kombeve të Bashkuara, në nderim të kontributit të humanitar e bamirës të Nënë Terezes, diten e ndarjes nga jeta, 5 shtatorin, e shpalli Dita Ndërkombëtare e Bamirësisë.

Ndikimi i rrezatimit dhe humanizmit të Nënës sonë të Madhe ka pasur dhe ka ndikim të madh te kombi shqiptar gjithandej planetit. Solidariteti, humanizmi dhe dashuria për njëri tjetrin, jetën dhe njeriun janë tradita të lashta të kombit tonë. Vepra e Nënë Terezës është e ngulitur në mendjen dhe zemrën e çdo shqiptari, Shoqata Nënë Tereza ishte sofër e gjysmës së kombit tonë në katrahurat më të mëdha të historisë sonë, nën ndikimin dhe rrezatimin e energjisë dhe dashurisë për paqen, solidaritetin, parimet humane dhe sakrificën njerëzore na mbajti bashkë edhe në kohë të vështira. Ngadhnjeu e mira, e drejta, besimi dhe dashuria për paqe liri dhe prosperitet. Nënë Tereza vazhdon të na frymëzoj dhe të jetë udhërrëfyes për vlerat dhe ecjen përpara në binarët e duhur dhe prosperues si komb me vlera të lashta dhe pjesë e civilizimit perëndimor.

Krenar që jemi pjestar të një gjaku, gjuhe dhe kombi me Shënjtorën e Madhe, Nënë e  Botës.

Vite dhe shekuj do të kalojnë dhe pasardhësit tanë në gjithë globin me siguri do të shprehen me admirim e do të ndjehen krenarë e të privilegjuar para gjithë njerëzimit sepse kanë jetuar në kohën kur Nënë Tereza ishte gjallë. Veçanërisht kombin shqiptar e gjithë bota do ta nderojë dhe respektojë gjithmonë në nivelet më të larta të kohërave që do të vinë, pasi nga gjaku i këtij populli të lashtë lindi Gonxhe Bojaxhiu të cilën Zoti e thirri dhe me misionin e saj ajo u bë Nënë e mbarë Botës

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat