Karine Jeane - Pierre, sekretaria e re e shtypit në Shtëpinë e Bardhë

Amerika

Karine Jeane - Pierre, sekretaria e re e shtypit në Shtëpinë e Bardhë

Nga: Beqir SINA - New York Më: 6 maj 2022 Në ora: 20:18
Karine Jeane - Pierre

Presidenti Biden me emrimin e ri ngjall shqetësime të « konfliktit të interesit » për marrëdhëniet sekretares së re Jeane Pierre me Suzanne Malveaux të CNN.

WASHINGTON DC. - Zgjedhja e presidentit Biden për sekretaren e tij të re të shtypit tashmë,  po akuzohet për « përhapjen » e konflikteve shqetësuese të interesit në Shtëpinë e Bardhë,  për shkak të marrëdhënies së sekretares së re  me reporteren e yllit të CNN, Suzanne Malveaux, kështu të paktën thotë sot shtypi amerikan .

Karine Jean-Pierre – e cila dotë të marrë podiumin e zëdhënses së Presidentit Biden javën që vjen (të Premten 13 Maj),  do të jetë edhe personi i parë me ngjyrë dhe homoseksual i parë, që do të mbajë postin kyç të shtypit në Shtëpinë e Bardhë, thanë televizionet amerikane.

Zëdhënsja e re e shtypit e Presidentit Biden  Karine Jean-Pierre – e cila ka lindur në Haiti,  në moshën pesë vjeçare erdhi në SHBA, dhe u vendos me familjen e saj në Washington D.C. 

Sekretarja e re shtypit në Shtëpinë e Bardhë ka  "përvojën dekadashe" tha në dekleratën e saj Paski.

Duke vazhduar : « Jean-Pierre, ka punuar në Uashington, për fushatat Obama-Biden dhe gjithashtu si këshilltar për një kohë të gjatë për Presidentin Biden. »

Prezantimi i saj sot në konferencën e fundit të saj nga Shtëpia e Bardhë, nga Jen Psaki u pasua me disa monente  mjaft emocionuese .

Mbasi Jen Psaki, e cila po largohet nga Shtëpia e Bardhë - uroi  zëvendësuesen e ardhshëme Karine Jean-Pierre,  në konferencën për shtyp të fundit tê saj ,  mbasi ajo do të largohet për « arsye » personale,  shkruan shtypi amerikan ajo tregojë edhe një kujtim të saj.

Ajo tregoi kështu një nga bisedat e para që pati me Jeanne-Pierre, në të cilën ato vendosën së bashku se donin të kishin një vend pune në një « pozicion të lartë » në DC,si,  "pa drama" dhe "duke rindërtuar besimin me publikun".

Po ashtu Paski,  tha se : Siç e dini të gjithë, ajo do të jetë gruaja e parë me ngjyrë, personi i parë LGBTQ - që do të shërbejë në këtë rol, gjë që është e mahnitshme sepse përfaqësimi ka rëndësi," tha ajo .

Duke konkluduar në dekleratën e saj për zëvendsuesen e re,  Psaki - tha se :  "Ajo do t'u japë një zë kaq shumë njerëzve dhe do t'u tregojë kaq shumë atyre se çfarë është « e vërtet dhe e mundur » - kur punoni shumë dhe ëndërroni shumë, dhe kjo ka rëndësi shumë."

Jean-Pierre, i cili emigroi në Shtetet e Bashkuara nga Haiti si fëmijë, do të jetë personi i parë me ngjyrë, e para homoseksuale , që do të zërë postin e sekretarit të shtypit të Shtëpisë së Bardhë.

Ndërsa,  zgjedhja e saj e cila nga shtypi amerikan u quajt novatore nga Presidenti Biden, u festua gjerësisht, u tha se ajo gjithashtu la disa pikëpyetje për paanshmërinë e çiftit Jean - Pierre dhe partneres së saj  - ylli i gazetarisë së CNN-it, Suzanne Malveaux, veçanërisht duke pasur parasysh skandalet e tyre në CNN.

Me mjaft kritika është pritur zgjedhja e sekretares së re të Presidentit Biden, nga krahu i djthatë, ai konservator Republikan.

"Ky është një nga shembujt e shumtë atë të mediave të korporatave të majta që mbulojn qeverinë amerikane, totalisht sot ," shkroi në Twitter Alex Marlow, kryeredaktor i gazetës së krahut të djathtë Breitbart.

Ai tha se kishte ngritur tashmë shqetësime për marrëdhënien e çiftit Jean - Pierre dhe partneres së saj  - yllit i gazetarisë së CNN-it, Suzanne Malveaux në librin e tij, të sapo botuar :  “Breaking the News: Exposuring the Establishment Media’s Hidden Deals and Secret Corruption”, vuri në dukje ai.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat