Kush ishte Jim Xhema, që në Ditën e Presidentit u dekorua nga Presidentja Osmani?

Amerika

Kush ishte Jim Xhema, që në Ditën e Presidentit u dekorua nga Presidentja Osmani?

Beqir Sina Nga Beqir Sina Më 24 maj 2022 Në ora: 19:01
Jim Xhema dhe Vjosa Osmani

Në Ditën e Presidentit, në shenjë mirënjohjeje për kontributin për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës, në prani të zëvendësambasadorit të SHBA-ve, z. Nicholas Giacobe dhe përfaqësuesve të shoqatës “Vatra”, Presidentja e Republikës së Kosovës, dr. Vjosa Osmani, e dekoroi aktivistin e palodhur të çështjes mbarë shqiptare z. Jim Xhema me Urdhrin e Lirisë, njofton zyra e presidentes, raporton Bota sot.

Në të njëjtën ceremoni, Presidentja Osmani dekoroi me Urdhrin "Dr. Ibrahim Rugova" edhe diplomati amerikan z. Christopher Hyland.

Filantropi i njohur Xhim Xhema, nga Tupalla - Medvegje, mërgimtar i hershëm në SHBA, thuhet në njoftim ishte dekoruar më parë edhe me Medaljen e Artë të Lidhjes së Prizrenit nga presidenti historik, dr.Ibrahim Rugova.

Presidentja Osmani ka vlerësuar kontributin e të dekoruarve për afirmimin e çështjes së Kosovës ndër vite.

“Duke e rikthyer vëmendjen te miqtë e Kosovës e atdhetarët tanë përtej Oqeanit Atlantik, ne e ripërtërijmë edhe kujtimin për afirmuesin e madh të demokracisë, presidentin tonë, dr. Rugovën”, ka theksuar Presidentja Osmani në ceremoninë e ndarjes së dekoratave.

Po ashtu sot në ditën e "Presidentit të Kosovës" Presidentja  Osmani ka takuar pjesëtarët e Kolegjit Mbretëror të Mbrojtjes nga Mbretëria e Bashkuar

"Sot në Ditën e Presidentit, rikujtojmë se shtëpia nuk mund të mbahet pa miq. Prandaj, ishte kënaqësi të mirëpres në Kosovë pjesëtarët e Kolegjit Mbretëror të Mbrojtjes nga Mbretëria e Bashkuar, të cilët vinin nga 12 shtete të ndryshme. Diskutuam për sfidat dhe progresin e Kosovës, si dhe për punën tonë të përbashkët për t'i mbrojtur vlerat mbi të cilat është ndërtuar shteti ynë."

Kush është Jimmy (Xhim) Xhema:

Jimmy (Xhim) Xhema, bashkatdhetari ynë i njohur që për gati katër dekada ka kontribuar shumë për Kosovën, Luginën e Preshevës dhe mbarë çështjen shqiptare ka lidhje të forta me botuesin e gazetës, shqiptaro amerikane Illyria zotin Vehbi Bajrami.

I lindur në Luginën e Preshevës, Jim Xhema kishte lënë punën si mësues për të ndjekur rrugën e shumë shqiptarëve të tjerë në mërgim. Në SHBA kishte hapur biznesin e tij të ndërtimit që i solli një sukses të jashtëzakonshëm, ka shkruar Vehbi Bajrami.

Origjina dhe jeta e tij janë përshkruar bukur në librin “Shqiptarët e Amerikës” të autorit Vehbi Bajrami, duke shtuar se pasurinë e madhe që krijoi e vuri masivisht në shërbim të kauzës shqiptare dhe Kosovës në veçanti.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat