Shoqata e Intelektualëve “Trojet e Arbrit” mbajti në Lezhë simposiumin dedikuar Zef Oroshit, Themeluesi i Kishës Katolike ‘Zoja e Shkodrës’ në New York

Amerika

Shoqata e Intelektualëve “Trojet e Arbrit” mbajti në Lezhë simposiumin dedikuar Zef Oroshit, Themeluesi i Kishës Katolike ‘Zoja e Shkodrës’ në New York

Nga: Beqir Sina, New York Më: 15 qershor 2022 Në ora: 16:08
Foto ilustrim nga vendi i ngjarjes

Simpoziumi Shkencor kushtuar Mons.Dr Zef Oroshit, organizuar nga Shoqata Mbarëkombetare "Trojet e Arbërit" në qytetin e Lezhës, Shqipëri, me 13 qershor 2022 zhvilloi sesionin e VI-të, nji sesion i veçant shkencor  me temën : “Veprimtaria shkencore dhe luftarake e monsinor dr. Zef Oroshit”.

Nderkohe, pasardhës të familjes Oroshi, intelektualë, studiues, publicist, veprimtar nga Kosova, Mirdita, Lezha, Shkodra e mbarë trojet shqiptare dhe diaspora, ish te burgosur dhe te perdjekur politik, ishin pjesë e Akademisë Përkujtimore të mbajtur në Lezhë, kushtuar Mons.Dr Zef Oroshit, ne kuadrin e aktiviteteve "Java e Trojeve te Arberit" .  

Dita e pare e  "Javes se Trojeve te Arberit" sesionit shkencor me temën : « Personaliteti shumplanësh i Mustafa Merlika Kruja, dhe ndihmesa e tij themelore në jetën kulturore të kombit shqiptar me rastin e 135 vjetorit të lindjes(1887-2022) » - mbajtur ne qytetin e Prizerenit, qytetit historik te Lidhjes se Prizerenit, nga Shoqata e intelektualve Shqiptarë " Trojeve të Arbrit" vazhdoje me sesionin VI-te, shkencor në qytetin e Lezhës, i njohur si qyteti beslidhjes shqiptare -me temën : “Veprimtaria shkencore dhe luftarake e monsinor dr. Zef Oroshit”. 

Kjo veprimtari ju kushtua ne diten e dyte te saj - Monsinjor Zef Oroshit, i cili themeloi dhe udhëhoqi Kishën katolike shqiptare, “Zoja e Shkodrës” në Nju Jork të Amerikës, nderkohe qe pasardhës të familjes Oroshi, ne bashkepunim me Shoqaten Mbarëkombetare "Trojet e Arbërit", mbas simposiumit kan vendosur kurora me lule te freskta në nderimi te tij, në sheshin qendror të Lezhës "Sheshin - Papa Gjon Pali II", aty ku eshte vendosur busti i klerikut, atdhetarit dhe intelektualit shqiptar monsinjor Zef Oroshit, themeluesi i bashkësisë së parë katolike në SHBA, dhe Kishes Katolike "Zoja e Shkodres" ne Nju Jork. 

 Sesioni i VI-te, shkencor kushtuar Mons.Dr Zef Oroshit, organizuar ng,a Shoqata Mbarëkombetare "Trojet e Arbërit", u mbajt në sallen e konferencave te Hotel "Lisus" ne Lezhe, me simpoziumin shkencor kushtuar Mons.Dr Zef Oroshit, organizuar nga Shoqata Mbarëkombetare "Trojet e Arbërit"

Në këtë aktivitet morën pjesë dhjetra vetë, përfshirë klerikë, studiues dhe historian, publicist dhe autoritetet vendore të qytetit të Lezhës, perfshire njohesin dhe miku me i afert i Monsinjor Zef Oroshit, nga Nju Jorku, publicistin Tome Mrijaj, bashkudhetarin e Zef Oroshit, Dom Anton Kcira, studiuesin e njohur Dom Nike Ukgjini,  si dhe studies, publicist e analist te ardhur nga Kosova, diaspora e trojet shqiptare, ardhur te gjithe enkas per keto veprimtari te organizuara nga Shoqata Mbarëkombetare "Trojet e Arbërit", me nje perkushtim te madh dhe shembullor te kryetarit te kesaj shoqate, Msc. Nue Oroshi.

Kete veprimtari e nderoje me pjesmarrjen e tij edhe kryetari i Bashkisë Lezhë, zoti Pjerin Ndreu, i cili edhe e përshëndeti me një fjalë rasti veprimtarin duke kujtuar Monsinjor Zef Oroshi, themeluesi i bashkësisë së parë katolike shqiptare në SHBA . Po ashtu me fjale rasti pershendeten edhe Dom Anton Kcira, dhe Dom Nike Ukgjini.

 Sesionin e VI-të, sesioni shkencor me temën : “Veprimtaria shkencore dhe luftarake e monsinor dr. Zef Oroshit” me kumtestat e tyre, e hapi me nje  fjale Përshëndetëse në emër të familjes së Monsinior dr.Zef Oroshit -  Ervis Prendi student i Universitetit te Tiranes.

Kënga : "Thrret Prizreni mori Shkodër " – kënduar nga Mirak Ukaj ishte pjese e kesaj Akademie Perkujtimore.

Pjesa Shkencore vazhdoje me kumtesat nga  Eugen Merlika ,Tomë Mrijaj , Artan Lleshi - Gjomarkaj , Nikollë Gjoka ,Beqir Sina, Ndre Molla dhe Nue Oroshi. 

Eugjen Merlika lexoi kumtesen e tij : " Dom Zef Oroshi - Xixëllonja ndriçuese në errësirën shqiptare " , ndersa, Artan Lleshi - Gjokmarkaj : " Imzot Zef Oroshi - Krahu i djathtë i Kapidanëve të Mirditës në rezistencën antikomuniste" 

 Tomë Mrijaj : " Trashëgimia shpirtërore e monsinior dr . Zef Oroshit (1912-1989) " . Nue oroshi: " Monsinior Zef Oroshi - Komandant i luftës antikomuniste në Mirditë pas vrasjes se Kapidan Mark dhe Artan Llesh Gjomarkaj" . Dr.sc. Besim Morina : " Kontributi fetar i Monsinior Zef Oroshit në Amerikë " .Avokat Ndre Molla: " Veprimtaria antikomuniste e Monsinior dr Zef Oroshit" ..Beqir Sina : " Monsinior Zef Oroshi grida e priftit shembullor,intelektual e atdhetar me shpirt e zemër të madhe në mërgatën shqiptare në Amerikë".

Publicisti nga Kosova Lekë Mrijaj: " Monsinior dr. Zef Oroshi një portret i cili do të mbetët model ideali e përjetësie për tu ndjekur nga brezat e rinj " .Ermonda Foniqi & Leonora Berisha : " Monsinior dr.Zef Oroshi u shkri për fe e atdhe " .Prof. Pjetër Marku : " Veprimtaria e Monsinior Zef Oroshit në Shqipëri ". Pjetër Nikolla : " Kontributi i Monsinior dr.Zef Oroshit dhe klerikëve tjerë dhënë kulturës shqiptare shërbeu si urë lidhëse me botën perëndimore " .Avokat Gjovalin Ndokaj: " Përsekutimi i familjes se monsinior Zef Oroshit në Shqipëri" Recensione.Mr.sc.Rezehana Hysa : " Mendime mbi librin e studiuesit Tomë Mrijaj për biografinë e Monsinior.dr.Zef Oroshit ".

Kumtesat e Dr.Rovena Mikeli Vata (Mjeshter i Madh): " Ndihmesa e Don Zef Oroshit në aspektin kombëtar.Fatmir Minguli: " Figura e Monsinior dr.Zef Oroshit përmes studimeve dhe veprimtarisë fetare" . Gjon Kadeli : " Monsinior dr.Zef Oroshi në kujtimet e mija".Klajd Kapinova : "Intelektuali dhe lideri i shquar i shqiptarëve në emigracion Monsinior dr. Zef Oroshi dje dhe sot " .Isuf Bajraktari-MIRASHI: " Kontributi i Monsinior dr. Zef Oroshit në kulturën shqiptare ".Prof. Pjetër Marku : " Veprimtaria e Monsinior Zef Oroshit në Shqipëri " Pjetër Nikolla : " Kontributi i Monsinior dr.Zef Oroshit dhe klerikëve tjerë dhënë kulturës shqiptare shërbeu si urë lidhëse me botën perëndimore " .Ma.sc.Leonora Laci: "Përsekutimi nga regjimi komunist i familjes se Monsinior dr.Zef Oroshit " .Ermelinda Kashah : " Refleksione mbi librin për biografin e katërfishtë të monsinior.dr.Zef Oroshit studiuesin Tomë Mrijaj " 

Simposiumi akademik oraganizuar në kuadër të aktiviteteve të Shoqatës së Intelektualve Shqiptar “Trojet e Arbërit” u mbyllje me fjalen e Kryetarit të kësaj shoqate Mrsc Nue Oroshi.

Monsinjor Zef Oroshi është themelues i kishës së parë shqiptare  "Zoja e Shkodrës" në New York. Ai u lind me 23 nëntor të vitit 1912 në Mirditë dhe ndërroi jetë në New York në vitin 1968.

Monsinjor Zef Oroshi eshte Iniciues dhe drejtues i shume demonstratave perpara selise se OKB-se, perballe misionit te shqiperise komuniste e Jugosllavise antishqiptare. I shuguruar si meshtar në vitin 1940 ai detyrohet të largohet nga vendlindja si pasojë e regjimit komunist të asaj kohë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat