Federata Pan-Shqiptare "Vatra" në Amerikë, pasqyra e identitetit tonë kombëtar!

Amerika

Federata Pan-Shqiptare "Vatra" në Amerikë, pasqyra e identitetit tonë kombëtar!

Nga: Prend Ndoja Më: 16 qershor 2022 Në ora: 22:30
Foto nga takimi

Vatra shqiptare në Amerikë në 110 vjetorin e krijesës në sherbim të atëdheut, kombit të lashtë europian, në sherbim të promovimit të identitetit kombëtar, lobues në mbrojtjen e pavarësisë së Shqiprisë, mbështetës të secilit bashkëkombas disident ndaj komunizmit e represionit serb, luftëtarë në hapjen e zhvillimin e demokracisë në Shqipëri, veprimtarë aktiv në m'vetësinë e Kosovës deri në pavarsinë e saj.

Në mbrëmjen e së dielës në një atmosferë të ngrohtë festive Federata Pan Shqiptare "Vatra" në Bronx New York, kremtoi 110 vjetorin e themelimit të saj. Veteranet e New Yorkut si gjithmonë edhe këtë ditë e treguan nivelin e lartë të zemër bardhesisë, respektit dhe mikpritjes ashtu siq ishte dikur në vatrat tona.

Madheshtisë festive ja shtoi gëzimin pjesëmarrja masive e komunitetit shqiptar në Amerikë, si dhe ardhja e vëllezërve tanë nga Shqipria dhe Kosova.

Mbi tërë hapsirën e "Vatres", kulmonte një ndjenjë gëzimi që reflektonte qysh nga pamja e parë për mes perqafimesh dhe afërsisë vellazërore.  

Me një respekt të veçantë ne veteranët e falenderuan Presidentin Ilir Meta, i cili si një Zot shtëpie i  devotshëm na solli disa dekorime për përsonalitete me kontribute të çmuara në sherbim të kombit e si punëtorë të zellëshem të Vatres.

Ndigjuam dhe mësuam nga fjalët premtuse të Krytarit të komunes së Prishtinës Perparim Rama, i cili na mbushi me shpresë për më të mirën në orentimin e prespektivat që e presin Prishtinen dhe Kosovën.

Aty në prezencën e tij fitohej një bindje se emri i tij Përparim do të bëhet një simbol përparimesh dhe suksesesh për Prishtinën.

Ndërsa ylli e mediave shqiptare Blendi Fevizu mori shumë pak kohë në fjalën e tij, por tha shumë... tha aq sa njerëzit e penës i vuri në skenën e gjurmimeve për të sh'nderitur disa kënde të errta të cilat ai i veçoi me emër dhe fakte.

Sallën e zbukuruan djemt e vajzat e "Rozafatit" me këngët dhe vallet kombëtare.

Për pos të tjerëve në mes të New York-ut Nikaj - Mërturasi Gezim Nikaj na solli në muzikë atdheun, na solli Tropojën me jehonën e këngëve dhe valleve shqiptare.

Në këtë kremtim 110 vjetori, folëm të gjithë mes njeri- tjetrit duke kujtuar edhe përsonalitete nga VATRA të cilet sot nuk ndodhen mes nesh, festuam e gëzuam së bashku, aty ndamë nacionalizmin e shëndoshë kombëtar.

Zoti i bekoftë shqiptarët anë e kënd botës!

Image
Image
Image
Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat