Sa shqiptarë jetojnë në SHBA? Përgjigjet drejtuesi i “Vatrës”

Amerika

Sa shqiptarë jetojnë në SHBA? Përgjigjet drejtuesi i “Vatrës”

Më: 16 qershor 2022 Në ora: 23:50
Ilustrim

Një milionë shqiptarë së bashku me arbëreshët e Italisë jetojnë në SHBA.

Në emisionin “Opinion” drejtuesi i “Vatrës” në Amerikë, Elmi Berisha tha se më së shumti shqiptarët jetojnë në New York, Flordia dhe Boston.

Së fundmi, sipas Berishës shqiptarët po emigrojnë në Teksas.

“Mendohet se janë jo më pak se 850 mijë shqiptarë duke mos futur arbëreshët e Italisë. Mendohet se janë rreth 1 milion shqiptarë së bashku me arbëreshët jetojnë në SHBA. Më së shumti jetojnë në New York, Boston, Florda etj. Së fundmi ka një përparim të shqiptarëve që kanë emigruar në vitet ’90 në Teksas”, tha Elmi Berisha.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat