Naser Nika, me një premtim të madh/ Emërtimin e një rruge në Staten Island në emrin e babait të pavarsisë së Shqipërisë “Ismail Qemalit”

Amerika

Naser Nika, me një premtim të madh/ Emërtimin e një rruge në Staten Island në emrin e babait të pavarsisë së Shqipërisë “Ismail Qemalit”

Nga: B.S Më: 23 korrik 2022 Në ora: 08:52
Naser Nika

Pronari i kompanisë së organizinit të spektakleve muzikore në Nju Jork, me këngëtarët më të njohur nga Kosova dhe Shqipëria, trevat shqiptare,  “Albis Party”, Naser Nika, nga Ulqini i njohur në zonën e Tri-Shteshit, për organizmin e koncerteve të mëdha, dalluar dhe si aktivist i çështjes sonë kombëtare - thuhet se po lobon në qarqet zyrtare lokale në ishullin njujorkez ku ai banon për të ndihmuar komunitetin shqiptar në Staten Island.

Ditët e fundit simbas disa informacioneve në këtë komuniteti nga media sociale , thuhet se ai ka nisur tratativat me këshilltarin  e bashkisë së qytetit të Nju Jorkut, avokatin David Carr , për një ide të tij që një rruge në qytetin e më shumë se 30 mijë shqiptarve Staten Island - NY ti vendosë emrin e  Ismail Bej Qemalit, babai i pavarësisë shqiptare .

Po ashtu ai tha se gjatë bisedimeve me këshilltarin Carr në bashkinë e Nju Jorkut, Nika ka marrë dhe premtimin që për Shkollën e fëmijëve Shqiptarë, në Staten Island - familjet e fëmijëve shqiptar të mos paguajn më nga”xhepi” tyre, as edhe një dollarë ashtu si kan paguar deri tani por të financohen nga fondi i bashkisë për shkollat e komuniteteve të Qytetit të New Yorkut

Aktivisti dhe organizatori i suksesshëm  Naser Nika simbas miqve te tij në rrjetin social Fb po tregon gjithnjë e më tepër se është një veprimtar dhe një mbështetes i shumë aktiviteteve në Diasporën Shqiptare në SHBA.

Image

 

Ata thonë se “Naser Nika, e ka treguar me fjalë dhe vepra se është një atdhetar dhe mbështetës i fuqishëm i çeshtjes kombëtare. Kjo e verteton më së miri këtë ndjenjë të këtij Shqipëtari të suksesseshëm në Amerikë.”

Gjithashtu, në llogarinë e tij në fb ai spjegon se me, Albis Party,  ka filluar që para dy vitesh të organizojnë koncerte në vendlindjen e tij Ulqinin, koncertet që i ka titulluar “Diaspora në Vendlindje”, ku ai thotë se për këtë vit dotë vazhdojnë përsëri të riorganizojnë koncertin, ku qëllimi i saj kësaj radhe është jo vetëm të vazhdojnë atë që ka nisur tre vjet më parë, por që ta lidhin më shumë diasporën me vend-origjinën,  edhe t'ua kthejnë atë gëzimin e madh ulqinakve dhe mërgimtarve të shumtë të kthyer për pushime këtë verë  mbas dy vitë e gjysmë pandemie .

Promotori i spektakleve të mëdha nga New Yorku,  Naser  Nika, tashmë thotë se po bën përgatitjet e tij që më 2 Gusht mbas shumë organizimesh dhe aktivitetesh të mëdha të organizuara nën siglën ALBIS PARTY në Amerikë të ri sjell në zonën e Ulqinit një mbrëmjen madhështore  përkatësisht në lokalin “LAMIGA” me një titull kuptimplotë “Diaspora në Vendlindje” si edhe premton ai me do të ketë edhe pjesmarrjen e disa këngëtarëve dhe artistëve më me zë nga Shqipëria, Kosova, trevat shqiptare dhe diaspora.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat