New York: RIT Kosova organizoi takimin vjetor për mbledhjen e fondeve “Support Kosova's Next Success Story”

Amerika

New York: RIT Kosova organizoi takimin vjetor për mbledhjen e fondeve “Support Kosova's Next Success Story”

Beqir Sina Nga Beqir Sina Më 17 nëntor 2022 Në ora: 06:46
Pamje nga takimi vjetor

NEW YORK: Pas një pauze dyvjeçare për shkak të pandemisë COVID-19, RIT Kosova (A.U.K) organizoi takimin e saj vjetore për mbledhjen e fondeve “Support Kosova's Next Success Story” më 1 nëntor 2022 në “The Russian Tea Room” në Nju Jork, duke mbledhur anëtarët e nderuar të Diasporës shqiptaro-amerikane, filantropë, alumni, mbështetës dhe miq të RIT Kosova .

Në hapje të këtij takimi vjetor, Nancy Bekavac, Kryetarja e Bordit të Administrimit të RIT Kosova përshëndeti mysafirët dhe foli për rolin e saj në zhvillimin e Kosovës dhe rajonit. Në mesin e të ftuarve të nderuar në këtë event u tha se ishte edhe ish-sekretarja amerikane e shtetit Hilary Clinton, e cila, meqenëse nuk mundi të merrte pjesë personalisht në këtë takim, dërgoi një letër përshëndetse miqëve të saj nga RIT Kosova, letër e cila u lexua nga kryetaria e Bordit zonja Bekavac. 

Në letrën e saj drejtuar të ftuarve të këtij takimi, Sekretarja Clinton vuri në dukje: “Ndërsa, më vjen keq që nuk jam në gjendje të jem personalisht me ju, ju lutem pranoni kënaqësin se jam me ju , dhe se jam e emocionuar që ju bashkohem në festimin e sukseseve të R.I.T. Kosova. E di që ky vit solli një regjistrim rekord për ju, dhe fillimin e ndarjes së disa diplomave të reja në fusha të rëndësishme teknike.”

Më tej, Sekretarja Clinton shprehet në letrën e saj se “E gjithë kjo është e rëndësishme jo vetëm për shkollën dhe jo vetëm për Kosovën, por për të gjithë rajonin. Të rinjtë e mirëarsimuar, të aftë të përkushtuar ndaj demokracisë dhe të arsimuar për të kërkuar në mënyrë të pavarur të vërtetën janë çelësi për një të ardhme më të mirë për rajonin dhe botën – dhe ne të gjithë e dimë se sa kontribuon R.I.T. Kosova për atë të ardhme më të mirë .”

Ndërkaq, Kryesuesja e Bordit Bekavac, falënderoi Sekretaren Clinton për mesazhin e saj dhe për mbështetjen e vazhdueshme të misionit të RIT Kosovë (A.U.K) që çon në ndryshime pozitive në Kosovë, duke përsëritur se ata do të vazhdojnë të bëjë ndryshime.

Të ftuarve në këtë takim vjetor iu drejtua edhe Artan Duraku, shef i misionit në Konsullatën e Republikës së Kosovës në Des Moines, Iowa. Gjatë fjalës së tij, z. Duraku foli për partneritetin e veçantë ndërmjet Kosovës dhe Iowa-s si shtete simotra dhe rolin e rëndësishëm të arsimit në ngritjen e kapaciteteve të nevojshme për të nxitur përparimin e Kosovës, me fokus zhvillimin ekonomik dhe sigurinë. Në veçanti, z. Duraku theksoi rolin e RIT Kosova (A.U.K) në edukimin e kadetëve të Forcave të Sigurisë së Kosovës (FSK) dhe ndihmën për krijimin e liderëve të rinj të së nesërmes.

Në mbyllje të ceremonisë, Dr. Kamal Shahrabi, President dhe Dekan i Fakultetit, bëri një prezantim rreth ndikimit të RIT Kosovë (A.U.K) ndër vite, duke theksuar shkallën rekord të regjistrimit në vitin e kaluar dhe prezantimin e programeve të reja dhe ndarjen e diplómate, duke përfshirë një BSc. një diplomë në fushën e Informatikës dhe Teknologjive të Informacionit (CIT). 

Dr. Shahrabi gjithashtu vuri në dukje përpjekjet aktuale në transformimin e kampusit të RIT Kosovo  për të përmbushur nevojat dhe kërkesat e tij në rritje. Me rëndësi, Dr. Shahrabi theksoi historitë e suksesit të të diplomuarve të RIT Kosova të cilët po lulëzojnë si ndërmarrës, udhëheqës të shërbimeve publike dhe zyrtarë si pjesë e Forcave të Sigurisë së Kosovës (FSK).

Në fjalën e tij përmbyllëse, Dr. Shahrabi falënderoi Fondacionin Biberaj Inc. për pritjen e takimit vjetor të RIT Kosovo në “Russian Tea Room”, dhe për mbështetjen e vazhdueshme që kan dhënë për studentët e RIT Kosovo përmes Bursës prestigjioze “Biberaj Family Scholarship”.

Në takimin vjetor të mbledhjes së fondeve të këtij viti, për shkak të bujarisë së pjesëmarrësve dhe sponsorëve, RIT Kosova arriti të mbledhë më shumë se 30,000 dollarë në mbështetje të bursave të studentëve. Meqenëse rreth 65% e studentëve mbështeten në bursa për studimet e tyre në RIT Kosovë, mbështetja nga donatorët u tha se është thelbësore. Ndërsa, në shenjë vlerësimi, Dr. Kamal Shahrabi, në emër të RIT Kosova shpërndau çmime për donatorët në shenjë mirënjohjeje medalje për mbështetjen e tyre bujare si sponsorë të ngjarjeve:

Sponsor Platinum

Fondacioni Biberaj Inc.
Ronald Cami
Richard Lukaj

Sponsor argjendi

Elvin Guri
Mirlinda Bajraktari
Heini Conrad
Yll Zagragja
Ilirjan Rusi
Nensi Bekavac
Cafo Boga
Richard Berman

Në mbyllje të ceremonisë, Dr. Kamal Shahrabi, President dhe Dekan i Fakultetit, në emër të RIT Kosovë (A.U.K) adresojë një Faleminderim për të gjithë ata që iu bashkuan RIT Kosovo (A.U.K) në këtë takim të veçantë duke festuar historitë e jashtëzakonshme të suksesit të studentëve dhe të diplomuarve tanë të cilët po fuqizojnë rritjen e Kosovës si liderë, novatorë dhe sipërmarrës.

Image
Pamje nga takimi vjetor
Image
Pamje nga takimi vjetor
Image
Pamje nga takimi vjetor
Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat