Lulëkuqja - Simbol Përkujtimor për Viktimat e Genocidit serb në Kosovë!

Amerika

Lulëkuqja - Simbol Përkujtimor për Viktimat e Genocidit serb në Kosovë!

Më: 15 dhjetor 2022 Në ora: 15:44
Foto ilustrim

Nisur nga iniciativa e volitshme për miratim, për lulëkuqen me katër petale si simbol unik zyrtar i përkujtimit të viktimave të genocidit në Kosovë, kërkesë kjo e paraqitur nga "Qëndra Gjenocidi në Kosovë - Plagë e Hapur", ne si Organizatë e Gruas "Shpresë & Paqe në Shtetet e Bashkuara të Amerikës e përkrahim nismën, duke i thënë Po asaj. 

Gjithashtu ftojmë edhe të gjithë shqiptarët dhe institucionet në Kosovë që ta miratojnë, pasi edhe ne si vajza dhe gra në Amerikën e largët i kemi përjetuar me dhimbje përdhunimet, vrasjet, e zhdukjet në masë të motrave, vëllezërve tanë, fëmijëve e të moshuarve në Kosovë nga makineria serbe. Ku edhe ne shpesh herë kemi ngritur zërin e ndërgjegjes në media dhe Konferenca të ndryshme si OKB në New York, etj mbi krimet serbe në Kosovë. 

Prandaj e mbështesim kërkesën e Qendrës Gjenocidi në Kosovë - Plagë e Hapur, që lulëkuqja me katër petale të njihet zyrtarisht si simbol i genocidit në Kosovë dhe më 15 Janar të përkujtojmë viktimat e genocidit të kryer gjatë luftës në Kosovë.  

Nga Organizata e Gruas "Shpresë & Paqe"

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat