Homazhe tek varri i senatorit Bob Dole nga miqtë dhe bashkëpuntorët e tij

Amerika

Homazhe tek varri i senatorit Bob Dole nga miqtë dhe bashkëpuntorët e tij

Nga: Halil Mula Më: 3 shkurt 2023 Në ora: 20:48
Foto nga vendi i ngjarjes

Në njëvjetorin e varrimit të tij në Varrezat Kombëtare Arlington, në kujtim të senatorit Dole, miku dhe bashkëpuntori i tij Jim Xhema i shoqëruar nga veprimtarë të komunitetit Shqiptaro American bënë homazhe tek varri i tij në varrezat kombëtare në Arlington.

Ata shprehën mirënjohjen për përkushtimin e tij të pandërprerë dhe punën e palodhur për popullin shqiptar, posaçërishtë Kosovën, për gjatë tridhjetë viteve të shërbimit të tij si lider i Senatit, burrë shteti dhe hero amerikan

Në këtë ceremoni homazhe mori pjesë edhe ish kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj, vajza e senatorit Dole, Robin Dole, dhe bashkëpuntorë e miq të tij.

Ky 2 shkurt shenon njevjetorin e varrimit të Senatorit Dole në Varrezat Kombëtare në Arlington, vendin e permotshem të herojve amerikan.

Sentori Dole do të mbahet mend sidomos për vizitën e tij historike në Kosovë, në 1990, në krye të një delegacioni me gjashtë Senatorë. Ai u prit nga Presidenti Rugova dhe liderët e shqiptarëve ku dha zotimin para perfaqësuesve te pushtetit serb se ndryshimi po vjen ju pelqej atyre apo jo, me çka edhe filloi badhkudhëtimi i Amerikës dhe Kosovë që kulmoj me çlirimin dhe pavarësimin e Kosovës. Respekt e lavdi senatorit Dole!

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat