Shqiptari rrezikon 20 vite burg, rihyri në mënyrë ilegale në SHBA! Ishte dënuar më parë për drogë dhe plagosje me armë

Amerika

Shqiptari rrezikon 20 vite burg, rihyri në mënyrë ilegale në SHBA! Ishte dënuar më parë për drogë dhe plagosje me armë

Më: 13 tetor 2023 Në ora: 20:01
Foto ilustrim

Një 52-vjeçar shqiptar rrezikon 20 vite burg pasi ka rihyrë ilegalisht në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Sipas autoriteteve të drejtësisë Amerikane, 52-vjeçari Alban Lukaj është deklaruar fajtor për rihyrje të paligjshme pas largimit pas një dënimi për kryerjen e një krimi të rëndë.

Sipas dokumenteve të autoriteteve amerikane, Lukaj, shtetas i Shqipërisë, në vitin 2009 u dënua për trafikimin e lëndëve narkotikve.

Në vitin 2010, ai u dënua për plagosje të rëndë me armë zjarri. Për shkak të dënimit të tij për një vepër të rëndë penale, Lukaj mori një ndalim të përhershëm nga Shtetet e Bashkuara.

Më 10 shkurt 2020, pas lirimit nga burgu, Lukaj u deportua në Shqipëri. Oficerët e zbatimit të ligjit më pas mësuan se Lukaj ishte kthyer në mënyrë të paligjshme në Shtetet e Bashkuara dhe e arrestuan atë në Jacksonville më 11 gusht 2023.

Tani ai po ndiqet penalisht dhe rrezikon 20 vite burg.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat