SHBA: Zgjedhjet e përgjithshme speciale, katër shqiptarë fitojnë duke bërë histori

Amerika

SHBA: Zgjedhjet e përgjithshme speciale, katër shqiptarë fitojnë duke bërë histori

Beqir Sina Nga Beqir Sina Më 8 nëntor 2023 Në ora: 08:39
Foto ilustrim

Katër shqiptar tre gra dhe një burrë fitojnë në Zgjedhjet e përgjithshme speciale në Nju Jork dhe Nju Xhersi, duke bërë histori në emigracionin shqiptar në Shtetet e Bashkuara të Anerikës.

Violeta Berisha nga Puka, Vedat Gashi nga Kosova, Edita Shkreli nga Shkodra dhe Emiljana Ulaj nga Tirana janë fitues në  Zgjedhjet e përgjithshme në Nju Jork dhe Nju Xhersi, të mbajtura dje më 7 nëntor 2023.

Ka qenë Ish- Anëtarërja e Këshillit të Bashkisë së qytetit Fairview në New Jersey, shqiptaro - amerikanja Violetta Berisha, e cila u shpall fituese mbasi kandidati republikan u tërhoq nga gara.

Image
Kandidatët shqiptarë

Violeta Berisha nga Puka prej sot do të jetë gruaja parë në 129 vjetët të mini-bashkisë së qytetit Fairview në New Jersey, qytetit të 15 mijë banorve, me një buxhet vjetor 22 miljon dollarë, kryebashkiake.

Edit Shkreli edhe kjo nga Partia Demokratike fitojë zgjedhjet dhe u bë gjyqtare në, Gjykatën Civile të Nju Jorkut, Qarkut të 1-rë të Gjykatës Komunale të Qarkut Bronx

Image
Violeta Berisha

Të martën më 7 nëntor 2023, në Zgjedhjet e përgjithshme speciale për Gjykatën Civile të Nju Jorkut të Qarkut të Parë të Gjykatës Komunale të Bronx konkuruan dy kandidate

Carol Malcolm dhe Edit Shkreli.

Vedat Gashi i cili Ishte një ligjvënës i Westchester County, mbasi i përfundojë mandati konkurojë për një mandat të dytë dhe fitojë atë mbrëmë me 56.9 përqind kundrejt 43 përqind të republikanit Daniel J. Branda.

Westchester County Legislature District 4

Candidate Total Votes

Vedat Gashi (D) (D)*

4,675

56.9%

Daniel J. Branda (R) 

3,539

43%

Një ligjëvënse lokale në këto zgjedhje në të njëjtën konte Westchester, por zonë tjetër elektorale- nga Partia Demokratike të Shtetit të Nju Jorkut për Distriktin  9të, ishte shqiptaro amerikania Emiljana Ulaj

E cila erdhi me familjen e saj pasi u larguan nga Shqipëria në vitin 1997 në mes të një lufte civile. 

Emiljana Ulaj nga Partia Demokrate mori  1,552, 65.2%, kundrejt Laurie Abbate-Ryan (R) e cila mori 827, 

34.8%

Westchester County Legislature District 9

Candidate

Total Votes

% Votes

Emiljana Ulaj (D, WF) (D)

1,552

65.2%

Laurie Abbate-Ryan (R)) (R)

827

34.8%

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat