Politikanët tanë nuk e kanë kuptuar, se çfarë dëshiron vërtetë Putini

Analiza

Politikanët tanë nuk e kanë kuptuar, se çfarë dëshiron vërtetë Putini

Nga: Thomas Jäger Më: 17 dhjetor 2021 Në ora: 16:50
Foto ilustrim

Presidenti rus Vladimir Putin është i vendosur të parandalojë anëtarësimin e Ukrainës në BE ose NATO. Perëndimi tani duhet të negociojë me Rusinë. Kjo minon plotësisht të drejtën e Ukrainës për vetëvendosje. Kjo do të ishte krejtësisht në rregull për Putinin. Qëllimi i tij: një perde e re e hekurt dhe zona të qarta ndikimi - si në Luftën e Ftohtë.

Me deklaratën e kryetarit të grupit parlamentar të SPD -së, tashmë është qëndrimi zyrtar i grupit më të madh qeveritar: “Duhet të bëjmë gjithçka për të ulur rrezikun real të luftës dhe për të thyer spiralen e kërcënimeve dhe kundërkërcënimeve”. shpjegoi Rolf Mützenich duke pasur parasysh situatën në kufirin ukrainas-rus.

Disa ditë më parë, ish-komisioneri i qeverisë gjermane për Rusinë, Gernot Erler (SPD), kishte folur për nevojën për të thyer spiralen e përshkallëzimit dhe bëri thirrje për "hapa konkretë nga Perëndimi për të de-përshkallëzuar" në Deutschlandfunk. Ai i referohej një apeli që kanë firmosur shkencëtarë dhe oficerë të njohur dhe se “Dilni nga spiralja e përshkallëzimit! Për një fillim të ri në marrëdhëniet tona me Rusinë”.

Moratorium dhe konferencë? Por Rusia dëshiron të përshkallëzim

Propozimi juaj është që të përdoret një moratorium i ndërsjellë për të ardhur në një konferencë të madhe, pak a shumë në një konferencë tjetër për sigurinë dhe bashkëpunimin në Evropë , dhe për të duhen dy vjet. Ata gjithashtu kërkojnë që të fillojnë bisedimet për kontrollin e armëve për Evropën dhe që politika e sanksioneve ekonomike kundër Rusisë të plotësohet me një politikë të stimujve ekonomikë. Synimi është të shpërbëhen bllokimet aktuale ekzistuese në raport me njëri-tjetrin dhe të krijohen situata në të cilat të dyja palët përfitojnë nga bashkëpunimi.

Më pas ai këshillon politikën e jashtme gjermane, të miratojë një pozicion normativ, që do të ishte ndryshe nga aleatët e saj. Në fund të fundit, ai është shumë optimist për procesin e konferencës. Megjithatë, thirrja bazohet në një kusht empirikisht të paqëndrueshëm.

Supozimi se Rusia po kërcënohet nga NATO ose Ukraina nuk është empirikisht i qëndrueshëm. Çfarë kërcënimi duhet të paraqesin forcat e armatosura të Evropës, të cilat tashmë janë të mbingarkuara nga dislokime më të vogla, për një ushtri ruse të testuar në betejë, e cila është përmirësuar me armë bërthamore dhe është pajisur me raketa hipersonike dhe drone bërthamore nënujore? Fakti që SHBA po kërcënon Rusinë është po aq absurde. Shumica e politikanëve në SHBA po pyesin veten, pse duhet të përfshihen fare në Evropë (sepse kjo e shpërqendron nga Kina ).

Zgjedhja e lirë e Ukrainës me aleancën, bie ndesh me politikat kombëtare të Putinit

Është ndryshe. Rusia kërcënon vendet e saj fqinje dhe ka kryer operacione ushtarake në 2008 dhe 2014. Presidenti rus ndjek një politikë popullore - Rusia duhet të mbrojë të gjithë rusët, pavarësisht se në cilin vend jetojnë - dhe për këtë arsye natyralizon njerëzit nga Ukraina lindore. Vetëm për të qenë në gjendje të pretendojnë se ata janë të kërcënuar me gjenocid. Rusia po grumbullon forcat e saj të armatosura në kufirin perëndimor për herë të dytë këtë vit dhe deklaron se mund të lëvizë ushtrinë e saj brenda vendit të saj sipas dëshirës. Por kjo nuk duhet të vlejë për Ukrainën.

Në këtë situatë, thirrja këshillon, jo vetëm riorganizimin e themeleve të politikës gjermane mbi Rusinë, por edhe vendosjen e tyre në kundërshtim me shtetet e NATO-s. Sepse shtetet e NATO-s - dhe deri më tani edhe zyrtarisht politika e jashtme gjermane - deklarojnë se çdo shtet mund të marrë vendime sovrane për integrimin e tij në organizatat ndërkombëtare. Konkretisht: Nëse Ukraina dëshiron të bëhet anëtare e BE-së, atëherë ky është vendimi i Ukrainës për t'u anëtarësuar në BE dhe vendimi i BE-së për të pranuar ose jo vendin. E njëjta gjë vlen edhe për NATO-n dhe për organizatat e dominuara nga Rusia ose Kina. Ky është thelbi i sovranitetit politik në një botë të rrjetëzuar globalisht.

Rusia synon një konferencë të re të Jaltës në të cilën Evropa do të ndahej

Apeli, megjithatë, flet në favor të "njohjes së interesave të sigurisë të të dyja palëve". Kjo do të thotë Rusia dhe Perëndimi. Ukraina do të ishte një faqe e tretë, ndoshta ka edhe një faqe të katërt dhe të pestë. Por këtu përmenden dy. Në situatën specifike, kjo do të thotë t'i mohosh Ukrainës këtë sovranitet. Rusia kërkon që fuqitë e tjera të vendosin për drejtimin e politikës së jashtme të Ukrainës. Presidenti Putin do të kishte dashur të kishte rënë dakord për këtë në një bisedë me Presidentin Biden. Rusia ka refuzuar të flasë me Ukrainën prej vitesh; dëshiron të flasë për Ukrainën.

Sepse Rusia dëshiron që Ukraina të mos bëhet anëtare e organizatave perëndimore. NATO dhe BE duhet t'i japin Rusisë të drejtën e vetos. Asnjëra nga organizatat nuk mund ta bëjë këtë pa zbuluar parimet e tyre të mëparshme. Rusia do të donte ta shihte Ukrainën të lidhur ngushtë me veten - si Bjellorusia, me të cilën bashkimi tashmë është rënë dakord kontraktualisht - ose më së shumti do të lejonte që ajo të shihej si një shtet tampon ndaj Perëndimit. Rusia synon një konferencë të re të Jaltës, në të cilën Evropa do të ndahej dhe do të garantohej sfera e influencës ruse. A do ta pranonte këtë ndryshim të normave ndërkombëtare politika gjermane ndaj Rusisë, e cila prej vitesh ka pranuar në një shkallë të lartë "shqetësimet" ruse, ka bllokuar rrugën e Ukrainës në NATO dhe madje ka bllokuar pajisjet me armë jo vdekjeprurëse?

Putini dëshiron sërish zona të kufizuara qartësisht të ndikimit, si në Luftën e Ftohtë

Në fund të fundit, thirrja është shumë optimiste në vlerësimin e konferencës së kërkuar. Në veçanti, ai duhet të bazohet në Aktin Përfundimtar të KSBE-së të Helsinkit 1975 dhe Kartën e Parisit 1990 dhe të fillojë pa asnjë parakusht. Nuk mund të anashkalohet se procesi i KSBE-së (i cili çoi në OSBE) është një shembull pozitiv këtu. Procesi i KSBE-së filloi kur zonat e ndikimit në Evropë gjatë Luftës së Ftohtë u krijuan dhe u respektuan nga të dyja palët. Ai shoqëroi shpërbërjen e formacionit të bllokut në Evropë dhe ngjalli shpresën (në Kartën e Parisit) për një Evropë demokratike të bazuar në shtetin e së drejtës. Shpresa është shuar dhe OSBE-ja që doli prej saj që është e pamjaftueshme për të parandaluar ose zbutur dukshëm konfliktin.

Konferenca e propozuar, megjithatë, do të kishte një detyrë krejtësisht të ndryshme. Ju do të duhet të sqaroni pyetjen, nëse duhet të ketë sërish zona ndikimi të respektuara nga të gjithë në Evropë. Nëse shtetet perëndimore e dinë se nuk do të hyjnë në parim në të, dhe meqë dihet se Rusia po del pikërisht me këtë kërkesë, një konferencë e tillë madje mund ta përkeqësojë konfliktin.

Shpresa për një zhvillim tjetër do të duhej të supozonte se drejtimi i politikës së jashtme në Rusi do të ndryshojë rrënjësisht gjatë periudhës së moratoriumit. Është jashtëzakonisht optimiste të supozohet se Rusia më pas do të vlerësojë vlerën e kërcënimeve ushtarake ndryshe, ose se do të riorganizohet për shkak të mbingarkesës ushtarake të kushteve të saj ekonomike.

Rusia mund ta de - eskaloi gjendjen menjëherë

Kjo e kthen diskutimin që në fillim. Rusia mund të tërheqë kërcënimin e saj kundër Ukrainës që tani - dhe madje mund të presë, në tërheqjen e trupat nga kufiri, sepse kjo do të shkaktojë një dinamikë bashkëpunimi ekonomik dhe politik. Rusia aktualisht është duke e përshkallëzuar situatën dhe rreziku real i luftës vjen po ashtu nga Rusia.

Nëse qeveria ruse ndihet e kërcënuar, duke pasur parasysh potencialin e saj të jashtëzakonshëm parandalues​​ushtarak, ajo nuk mund të jetë e kërcënuar nga jashtë. Rusia ka dominimin e përshkallëzimit në konfliktin aktual dhe qeveria ruse ka objektiva të qarta, për të rivendosur sferën e saj të mëparshme të ndikimit. Qeveria e re federale duhet ende të sqarojë se çfarë qëllimesh po ndjek me politikën e saj ndaj Rusisë dhe Ukrainës, si dhe në NATO dhe BE, dhe nëse këto janë koherente dhe të arritshme.

Rreth ekspertit

Prof Dr. Thomas Jäger ligjëron Politikën Ndërkombëtare dhe Politikën e Jashtme në Universitetin e Këlnit që nga viti 1999. Interesat e tij kryesore kërkimore janë, marrëdhëniet ndërkombëtare si dhe politika e jashtme amerikane dhe gjermane.

Eksperti i FOCUS Thomas Jäger, Nga Gjermanishtja Sherif Ramabaja

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat