Lufta e Rusisë në Ukrainë vë në udhëkryq tranzicionin global të energjisë

Analiza

Lufta e Rusisë në Ukrainë vë në udhëkryq tranzicionin global të energjisë

Më: 18 prill 2022 Në ora: 19:47
Foto ilustrim

Pushtimi rus i Ukrainës po përmbys tranzicionin global larg nga karburantet fosile në luftën kundër ndryshimeve klimatike.

Lufta po ngadalëson ndryshimin dhe po i jep energji të vjetër jetë të re. Në të tjerat, po forcon argumentin se shtimi i më shumë automjeteve elektrike në rrugë dhe instalimi i turbinave me erë dhe paneleve diellore shtesë mund të rrisë pavarësinë e energjisë. Në disa vende, të dyja ndodhin në të njëjtën kohë.

Kjo është shumë e qartë: pa energjinë ruse, vendet anembanë globit po detyrohen të bëjnë zgjedhje të vështira se si të ushqejnë ekonomitë e tyre, duke e vendosur tranzicionin e energjisë në një udhëkryq.

“Shqetësimi është se reagimi i gjurit është të fokusohemi vetëm te lëndët djegëse fosile,” tha Ethan Zindler, një analist në BloombergNEF, njësia e të dhënave dhe analizës së energjisë në Bloomberg. "Por afatgjatë, kjo premton mirë për tranzicionin e energjisë," shtoi ai.

Perspektiva e ndryshuar e energjisë do të jetë ndër diskutimet që priten në samitin dyditor të BloombergNEF për energjinë, teknologjinë dhe financat që fillon të martën në Nju Jork.

Qymyri

Nxitimi për të ndëshkuar Rusinë duke braktisur ofertat e saj të energjisë ka çuar në një rritje afatshkurtër të kërkesës për qymyr, pavarësisht nga perspektivat e saj të zymta afatgjatë. Kjo kërkesë ka çuar çmimet në nivele rekord. Ditë pasi Rusia pushtoi Ukrainën, shqetësimet rreth furnizimit e çuan standardin australian për qymyrin termik në 440 dollarë për ton metrikë, më shumë se pesë herë më shumë se çmimi i një viti më parë.

Por ndërsa rritja e konsumit të qymyrit është një pengesë për luftën klimatike, është gjithashtu e vërtetë që minatorët e lëndëve djegëse fosile më të ndotura po përpiqen të rrisin prodhimin për të përmbushur këtë kërkesë.

Benzina dhe nafta e papërpunuar

Rritja e çmimeve të benzinës e detyruan presidentin e SHBA-së Joe Biden të urdhërojë një lëshim të paprecedentë të naftës së papërpunuar vendase, një veprim i synuar për të lehtësuar dhimbjen e konsumatorit në një vit zgjedhor.

Administrata e tij - e cila është përpjekur të përshpejtojë tranzicionin energjetik të vendit - po planifikon gjithashtu të lejojë shitje të zgjeruara të benzinës me një përqendrim më të lartë se zakonisht të etanolit këtë verë.

Por benzina prej 5 dollarësh për galon e fokuson mendjen në alternativa, të cilat mund të jenë një ndihmë për automjetet elektrike, sipas Zindler.

“Kur benzina ishte 2.50 dollarë, ju nxorët tabelën tuaj për të parë se si do të kursenit para me një veturë elektrike për 10 vjet. Tani, matematika po bëhet më e lehtë," tha ai.

Gaz natyror i lëngshëm

Edhe para pushtimit të Ukrainës nga Rusia, Evropa po paguante disa nga çmimet më të larta në botë për gazin natyror.

Tani, në një përpjekje për t'i dhënë fund varësisë energjetike nga Rusia, disa vende, duke përfshirë Gjermaninë, Letoninë, Estoninë, Greqinë dhe Italinë, po kërkojnë të zhvillojnë terminale të reja importi për gazin natyror të lëngshëm. Disa nga ata blerës të mundshëm evropianë u takuan kohët e fundit me kompanitë amerikane LNG në Uashington dhe Houston, përveç turneut në një fabrikë të LNG-së në Teksas.

Që nga fillimi i luftës, zhvilluesit amerikanë të LNG-së kanë nënshkruar të paktën 10 marrëveshje, duke ofruar vrull për projektet e ngecura që kanë mbajtur leje federale për disa vite, megjithëse nuk kanë kontrata dhe financim për të ecur përpara.

Hidrogjeni

Ndërsa Evropa kërkon lëndë djegëse fosile në afat të shkurtër, largimi i kontinentit nga gazi natyror rus po çon në miliarda dollarë në angazhime të reja për një treg hidrogjeni me karbon të ulët.

Edhe para pushtimit të Rusisë, interesi për hidrogjenin ishte në rritje, kryesisht për shkak të përfitimeve të tij të dukshme klimatike. Por lufta e ka përshpejtuar këtë shtytje.

Energjia solare dhe me erë

Interesi për burimet më pak ndotëse të energjisë është rritur gjithashtu, veçanërisht në Evropë, që nga pushtimi rus. Kriza nxori në dritë brishtësinë rreth burimeve tradicionale të energjisë, tha në një intervistë Jeff Waters, shefi ekzekutiv i prodhuesit Maxeon Solar Technologies Ltd.

Energjia diellore dhe e erës janë ndër burimet më të lira elektrike—plus, thelbësore për këtë moment, nuk ka kosto karburanti.

“Rrallëherë ka pasur një argument më bindës për ne për të përshpejtuar investimet tona në burimet e rinovueshme, në burimet e brendshme të energjisë, në burimet e energjisë së pastër – si për varësinë tonë politike dhe ekonomike, por edhe për qëllime të ndryshimit klimatik,” tha Christiana Figueres, një avokat i klimës dhe ish-sekretar ekzekutiv i Konventës Kuadër të OKB-së për Ndryshimet Klimatike. "Këto në fakt shkojnë dorë për dore."

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat