​Njerëzit më të pasur në planet grumbulluan 45.6 për qind të pasurisë

Analiza

​Njerëzit më të pasur në planet grumbulluan 45.6 për qind të pasurisë

Më: 20 shtator 2022 Në ora: 23:00
Foto ilustrim

Pasuria totale botërore po rritet me 9.8 për qind dhe do të arrijë në 463.6 miliardë dollarë në vitin 2021.

Shtetet e Bashkuara kontribuuan më shumë, duke zënë më shumë se gjysmën e rritjes totale të pasurisë, ndërsa Kina kontribuoi një të katërtën.

Ndërkohë, Afrika, Evropa, India dhe Amerika Latine së bashku përbënin vetëm 11.1 për qind të rritjes së pasurisë globale në vitin 2021, sipas një raporti të publikuar sot nga Credit Suisse.

Një përqindëshi më i pasur i planetit vazhdon të grumbullojë 45.6 për qind të pasurisë në vitin 2021.

Raporti i Credit Suisse parashikon që ky grup i vogël do të vazhdojë të rritet: numri i milionerëve (pasuri më i madh se 1 milion dollarë) do të arrijë në 87 milionë, dhe numri i ultra të pasurve (me vlerë neto më të madhe se 50 milion dollarë) do të arrijë në 385.000 në pesë vjetët e ardhshëm.

Në bazën e piramidës janë ata që në vitin 2021 kishin një kapital më pak se 10 mijë dollarë dhe që përfaqësojnë 53 për qind të popullsisë së botës.

Për sa i përket rritjes, dy ekonomitë më të suksesshme janë Shtetet e Bashkuara dhe Kina, të dyja me një normë rritjeje prej rreth 15 për qind.

Në fund është Evropa, e cila rritet vetëm 1.5 për qind në vitin 2021, por akumulon masën e dytë më të madhe të pasurisë pas SHBA-së dhe përpara Kinës.

Në parashikimet për pesë vjetët e ardhshëm, raporti parashikon se vendet me të ardhura mesatare do të jenë motori kryesor i ekonomisë botërore, duke prodhuar 42 për qind të rritjes globale.

Për sa i përket shpërndarjes së pasurisë, raporti pretendon se gjatë këtij shekulli, pabarazia globale është ulur, e nxitur nga rritja e shpejtë e tregjeve në zhvillim.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat