Rekord i ri botëror

Atletika

Rekord i ri botëror

Më: 26 qershor 2022 Në ora: 13:44
Sydney McLaughlin

Atletja 22-vjeçare amerikane Sydney McLaughlin, vendosi sot rekord botëror në garën e 400 metrave me pengesa. Në pistën e Eugene, ajo dha kohën 51”41, duke përmirësuar me 5 të mijëtat kohën e mëparshme 51”46 që mbahej po prej saj, vendosur në “Tokio 2020”.

Një paraqitje e shkëlqyer e kësaj atlete, që duket se nuk njeh limite dhe është gati të befasojë pas tri javësh në Botërorin e atletikës që zhvillohet po në këtë pistë. Ajo duket se nuk ka rivale, teksa në garat e kampionatit amerikan, në këtë disiplinë garoi thuajse e vetme.

Vendi i dytë është 1.3 sekonda pas saj, shumë në një garë shpejtësie.

Në këtë kampionat amerikan ajo bëri një progres të jashtëzakonshëm ngha garat e baterisë deri në finale, ku dhe fitoi titullin kampion me rekord botëror.

Në këtë garë, me ftesë mori pjesë edhe ish-kampionia e botës, Dalilah Muhammad, e katërta.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat