Amerikanët dominojnë garën e 100 metrave

Atletika

Amerikanët dominojnë garën e 100 metrave

Më: 18 korrik 2022 Në ora: 12:13
Amerikanët dominojnë garën e 100 metrave

Një podium tërësisht amerikan në finalen e 100 metrave për meshkuj në botërorin e atletikës që po zhvillohet në Eugene. Medalja e artë u fitua nga atleti Fred Kerley, që dha kohën 9”86.

Ai la pas patriotët e tij Marvin Bracy e Trayvon Bromell, të dy me kohën 9”88. Pra, një podium tërësisht amerikan. Në këtë finale mungoi kampion olimpik i kësaj gare, italiani Marcell Jacobs.

Ai u tërhoq në gjysmëfinale, pasi nuk ishte në formën optimale.

Gjithsesi, amerikanët ishin të pakapshëm në garën “mbretëreshë” të atletikës, duke dhuruar spektakël në pistën e shtëpisë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat