Atletja e akuzuar se është burrë nuk shkon dot në finale

Atletika

Atletja e akuzuar se është burrë nuk shkon dot në finale

Më: 21 korrik 2022 Në ora: 13:33
Atletja e akuzuar se është burrë nuk shkon dot në finale

Rikthimi në pistë ps 5 vitesh mungesë nuk ka qenë shumë pozitiv për kampionen olimpike dhe të botës, atleten afrikano-jugore Caster Semenya.

Atletja që ka fituar 3 të arta në Lojërat Olimpike dhe dy të arta në botërorë në garën e 800 metrave debutoi në 5000 metra.

Paraqitja e saj la shumë për të dëshiruar, duke mos u kualifikuar dot për në finale. Semenya garoi në baterinmë e barë, ku u rendit e 13-ta më kohën 15’46”12, gati një minutë larg fitueses. Siç dihet, atletja nuk garonte prej vitit 2017, kur u pezullua nga Federata Ndërkombëtare e Atletikës (IAAF).

IAAF ndaloi të gjitha atletet ë kanë një nivel më të lartë testosterone se norma të kurohen ose të garojnë në disiplina të tjera. Kështu, Semenya duhet të garojë në garat e shpejtësisë (100, 200 apo 400m) apo ato mbi 3000 metra. “Jam e kënaqur që u riktheva në pistë dhe e përfundova garën”, tha 31-vjeçarja e akuzuar se është burrë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat