Sylejmani: Kjo garë e ka dhënë provimin e vet

Atletika

Sylejmani: Kjo garë e ka dhënë provimin e vet

Më: 25 shtator 2022 Në ora: 13:09
Sylejmani

Presidenti i Federatës së Atletikës së Kosovës, Halil Sylejmani, vlerëson të suksesshëm Gjysmë Maratonën dhe Maratonën ndërkombëtare “Prishtina 2022”.

Është hera e parë që u zhvillua gara e dyfishtë, Maratona dhe Gjysmë Maratona, e cila u përcoll me kureshtje edhe nga dashamirët më të flaktë të këtij sporti. 

Sylejmani tha se është gara më e madhe në vendin tonë. 

Image

Në Maratonë morën pjesë 784 garues.

“Kjo maratonë është jo thjeshtë e rëndësishme por është e super rëndësishme sepse kjo garë mbahet e 20-ta me radhë sepse kjo garë e ka dhënë provimin e vet duke sjellë garues me renome ndërkombëtare që nga viti 2001 deri më sot…

Kjo maratonë është më e vogël nga pjesëmarrja nga jashtë sepse nuk kemi pasur guxim t’i ftojmë që të marrin pjesë.

Në gjithherë i kemi bërë garat në muajin maj ose prill mirëpo këtë e kemi prolonguar pikërisht për shkak të frikës nga pandemia, andaj nuk kemi mundur ne edhe pse e kanë ditur të gjithë që është e proklamuar të vijnë, por pak, shumë pak ka nga jashtë, po mendoj ata elitar sepse të tjerë ka mjaftë”, tha Sylejmani.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat