Vrapuesja holandeze thyen rekordin botëror të 400 metrave

Atletika

Vrapuesja holandeze thyen rekordin botëror të 400 metrave

Më: 19 shkurt 2023 Në ora: 23:13
Vrapuesja holandeze Femke Bol

Vrapuesja holandeze Femke Bol vendosi një rekord të ri botëror në 400 metra të mbyllura për femra të dielën me një kohë prej 49.26 sekondash.

"Unë shpresoja të bëja rekordin, sigurisht, por në jetë shpresoni për shumë gjëra dhe shumicën e kohës nuk ndodh," tha Bol në Kampionatin Holandez të Indoor në Apeldoorn.

“Më vjen mirë që jo vetëm që mora rekordin, por që e përmirësova me një diferencë të madhe”, tha ajo pasi fitoi garën.

Jarmila Kratochvilova nga Çekosllovakia e vjetër vrapoi 49.59 sekonda për 400 metra në Milano të Italisë në mars 1982.

Kjo ishte gara e fundit e 22-vjeçarit Bol përpara Kampionatit Evropian të Atletikës në Stamboll, 2023, midis 2 dhe 5 marsit.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat