Doktori ka disa dyshime për Conor McGregor

Boksi

Doktori ka disa dyshime për Conor McGregor

Më: 20 korrik 2021 Në ora: 00:49
Conor McGregor

Një mjek ka pohuar se ai nuk është në gjendje të shohë ndonjë thyerje në skanimet mjekësore të Conor McGregor përpara luftës së tij të tretë me Dustin Poirier.

Irlandezi pretendoi se ai po mendonte të tërhiqej nga periudha e trilogjisë para se të ndodhte, pasi ai po merrte trajtim në ‘fraktura të shumta’ në dhomën e ndërrimit përpara se të fuste këmbët në oktogon në UFC 264.

McGregor pastaj theu këmbën në raundin e parë duke u detyruar t’i dorëzonte fitoren Poirierit, por mjeku sportiv David Abassi tani ka pohuar se ai nuk sheh ‘asnjë provë’ të lëndimit pasi u këshillua me skanimet e MRI.

“Problemi është, kur të zmadhosh atë MRI – gjë që unë bëra – nuk ka asnjë provë të ndonjë reagimi stresi ose frakturë stresi në pjesën e poshtme të këmbës, ku ai në fakt kishte një frakturë”, tha Abassi në një video në YouTube.

“Duket sikur ka pak sinjal në nyjën e kyçit të këmbës – e cila është më e ulët sesa aty ku e pësoi atë frakturë – dhe disa tendinite”.

“Nëse do të shqetësoheshim nga kjo nga një këndvështrim simptomatik, do të kishim bërë një MRI të këmbës, jo këtë MRI të kyçit të këmbës”.

“Kjo MRI nuk do të ketë asnjë lidhje me dëmtimet që ai pësoi atë natë”, ka shtuar më tej doktori.

McGregor nuk do të mund të rikthehet në UFC deri më 7 janar të vitit 2022, e që është i gatshëm që të përballet edhe për herë të katërt me Poirier.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat