“Top-5” luftëtarët sipas Cormier

Boksi

“Top-5” luftëtarët sipas Cormier

Më: 10 nëntor 2022 Në ora: 14:19
Khabib

Daniel Cormier, ish-kampioni i botës në peshën e rëndë, ka bërë renditjen e luftëtarëve më të mirë në histori. Në këtë renditje përfshihen sportistë që vijnë nga boksi e MMA.

Sipas tij, luftëtari më i madh në histori është boksieri amerikan Floyd Mayweather, i pamposhtur në karrierën e tij (50 fitore, 0 humbje). Më tej, ai vlerëson rusin Khabib Nurmagomedov si një luftëtar më të mirë se Muhammad Ali, duke renditur legjendën e boksit në vendin e tretë.

Khabib, ashtu si Mayweather, e mbylli karrierën si i pamposhtur në kafaz (29 fitore, 0 humbje). “Kjo është lista ime. Ali nuk është i pamposhtur, ndaj nuk mund ta vendos në krye të listës. Ndërsa Floyd dhe Khabib janë të pathyeshëm, ndaj janë në majë. Për mua, Khabib është më i madh se Muhammad Ali”, tha Cormier.

“Top-5” luftëtarët sipas Cormier

1. Floyd Mayweather (boks)

2. Khabib Nurmagomedov (MMA)

3. Muhammad Ali (boks)

4. Georges St-Pierre (MMA)

5. Amanda Nunes (MMA)

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat