Joshua kthehet në ring të shtunën, tregon synimet e tij këtë vit

Boksi

Joshua kthehet në ring të shtunën, tregon synimet e tij këtë vit

Më: 27 mars 2023 Në ora: 13:40
Anthony Joshua

Anthony Joshua synon që të shpallet edhe një herë kampion i botës në peshat e rënda brenda këtij viti.

Joshua do të ballafaqohet me Jermaine Franklin në këtë fundjavë në “O2 Arena”, e cila do të jetë përballja e parë për të, që nga humbja e vitit të kaluar nga Oleksandr Usyk.

Pasi pësoi humbje të njëpasnjëshme për herë të parë në karrierën e tij, shumë dyshuan nëse Joshua do të kthehej në ring dhe të planifikonte rikthimin në krye të botës.

“Gjëja është se unë dua respekt nga njerëzit në industrinë që i admiroj, ish-legjendat në lojë dhe kur nuk je më kampion, ndihesh sikur kjo shkon larg”, tha Joshua.

“Pra, kjo ishte padyshim diçka për të cilën kisha mall, është respekti nga ish-kampionët dhe kur e humba, ishte sikur “f*** e kam humbur atë pathyeshmëri”, por gjithçka është mirë”.

“Ne ecim përpara. Nuk po e bëj më për atë qëllim sepse nuk jam në atë pozicion, por dëshira? Njëra është patjetër të bëhem kampion, gjë që mendoj se është e mundur brenda 16 muajve të ardhshëm”.

“Nëse do të bëja një tjetër hap pas kësaj, ju po flisni për të luftuar deri në të dyzetat e mia dhe unë me të vërtetë besoj se boksi është sport i të rinjve”.

Joshua tha se shpreson se do të pensionohet në momentin kur është në top të karrierës.

“Duhet një personazh i vërtetë solid si Bernard Hopkins, (George) Foreman, Klitschko, Povetkin për të vazhduar në të dyzetat e të tjera, por unë mendoj se ky është një hap që dua ta bëj të suksesshëm dhe më pas, ju e dini, shpresoj të largohem në krye”.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat