Çudia Aziz Salihu! Për pak ia pa sherrin vitit 1984 

Boksi

Çudia Aziz Salihu! Për pak ia pa sherrin vitit 1984 

Nga: K.Goca Më: 15 maj 2024 Në ora: 17:04
Aziz Salihu

Historia e boksit dhe sportit të Kosovës është shumë interesante ndër vite sidomos në vitet e 80-ta. 

Legjenda e boksit, Aziz Salihu, për një fije të flokut do të mbetej jashtë Lojërave Olimpike dhe pa medaljen e bronztë. 

Arsyeja është e çuditshme!

Zhvillime interesante në muajin korrik të vitit 1984!

Klubi me renome Prishtina e suspendoi Aziz Salihun dhe rrezikoi shumë që mos të jetë pjesë e Lojërave Olimpike si i vetmi sportist nga Kosova.

Zhvillimet ishin aq dramatike në rastin Salihu!   

Më 6 korrik të vitit 1984, në sportit e “Rilindjes” ishte titulli: “Aziz Salihu nuk mund do të shkojë në Los Anxhelos”.

"Aziz Salihu nuk e plotëson të vetmin kusht që ia caktoi Komiteti Olimpik, t'i hiqet suspendimi i klubit sepse siç dihet ky dhe dy boksierë të tjerë të Prishtinës, Sami Buzulli e Kadri Bajrami, për shkak të thyerjes së Rregullores së klubit dhe moskryerjes së obligimeve ndaj klubit i suspenduan.

Dy herë u takuan anëtarët e udhëheqesisë për të shqyrtuar fajin  e Salihut, sepse për të tjerët as që është diskutuar.

U mor vendimi i prerë, nuk i hiqet suspendimi.

Salihut dhe çështja e tij mbeten të shqyrtohet në procesin e rregullt së bashku me të tjerët nga e Komisioni disiplinor. Aziz Salihu është në përgatitje të përbashkëta me boksierë që duhet të marrin pjesë në Lojërat Olimpike”, shkroi gazetari Fehmi Sejdiu me 6 korrik të vitit 1984.

Me gjithë këto zhvillime dramatike, Aziz Salihu shkoi në Olimpiadë dhe u kthye me medaljen e bronztë olimpike.

Ka qenë me fat Aziz Salihu sepse lehtë ka mundur të mos jetë në Los Anxhelos dhe të mbetej përgjithmonë pa medalje olimpike.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat