Rouhani: Irani nuk është i emocionuar për fitoren e Biden, por i lumtur për largimin e Trump

Bota

Rouhani: Irani nuk është i emocionuar për fitoren e Biden, por i lumtur për largimin e Trump

Më: 16 dhjetor 2020 Në ora: 18:33
Rouhani

Presidenti iranian Hassan Rouhani tha sot se vendi nuk është i emocionuar për zgjedhjen e Joe Biden si president i ardhshëm i SHBA, por është i lumtur me largimin e Donald Trump, si lideri “më rrugaç” dhe “ligj-shkelës” i Amerikës.

 “Ne nuk jemi fare të emocionuar për ardhjen në pushtet të [Joe] Biden por jemi të lumtur me largimin e Trump si një president terrorist dhe një person që arriti deri aty sa i bllokoi Iranit marrjen e vaksinës së COVID-19. Jemi të lumtur sepse nuk ndoqi parimet morale e njerëzore bazë”, tha Rouhani në një takim të kabinetit në Teheran.

Ai theksoi se situata aktuale është tërësisht e ndryshme nga viti 2015, kur negocjatat e gjata kulminuan me marrëveshjen ndërkombëtare bërthamore.

“Në 2015, kur ne po negocjonim marrëveshjen bërthamore me Perëndimin, kishim kërcënimin e gjashtë rezolutave mbi kokë, ndërsa sot nuk kemi asnjë kërcënim (dimensionin e mundshëm ushtarak të çështjes bërthamore),” tha Rouhani.

Marrëveshja bërthamore u nënshkrua mes Republikës Islamike dhe grupit P5+1 të vendeve SHBA, Rusi, Francë, Britani, Kina, plus Gjermania, dhe u ratifikua në rezolutën e OKB, 2231.

Presidenti Trump tërhoqi vendin e tij nga marrëveshja në maj 2018 për të rivendosur sanksionet e hequra nga marrëveshja.

Rouhani tha më tej: “Në 2015 opinioni botëror ishte anësuar padrejtësisht të besonte se Irani nuk do të përmbushte detyrimet. Por ne provuam se jemi kombi më i përkushtuar në botë. Ne negocjojmë ashpër por nëse nënshkruajmë marrëveshjen, respektojmë premtimin. Kjo në një kohë kur vendet e P4 + 1 nuk i zbatuan detyrimet e tyre.” (IRNA)

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat