Irani paralajmëron Izraelin të mos kalojë ‘vijat e kuqe’ të Gjirit Persik

Bota

Irani paralajmëron Izraelin të mos kalojë ‘vijat e kuqe’ të Gjirit Persik

Më: 28 dhjetor 2020 Në ora: 15:34
Foto

Irani paralajmëroi Izraelin të hënën të mos kalonte “vijat e tij të kuqe” në Gjirin Persik në ditët e fundit të presidencës së Donald Trump dhe pas raportimit për një vendosje të nëndetëses izraelite.

Sipas mediave të huaja, zëdhënësi i ministrisë së Jashtme, Saeed Khatibzadeh, theksoi se republika islamike do të mbrojë veten kundër çdo “aventure” ushtarake amerikane në prag të dorëzimit të pushtetit më 20 janar.

Deklarata erdhi një javë pasi marina amerikane njoftoi se një nëndetëse bërthamore ishte duke u vendosur në Gji, në një shfaqje të re të forcës drejtuar Iranit.

Mediat në Izrael që nga ajo kohë kanë raportuar se një nëndetëse izraelite ka kapërcyer Kanalin e Suezit gjithashtu duke u drejtuar për në Gji, një raport që nuk është konfirmuar ose mohuar zyrtarisht.

“Të gjithë e dinë se çfarë nënkupton Gjiri Persik për Iranin”, tha Khatibzadeh në një konferencë shtypi në internet.

“Të gjithë i dinë politikat (e Teheranit) në lidhje me sigurinë dhe sigurinë kombëtare… Të gjithë e dinë shumë mirë se sa i lartë është rreziku nëse kalohen vijat e kuqe të Iranit”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat