Irani i “konfiskoi” anijen, Koreja e Jugut dërgon ushtrinë – a do të ndërhyjë edhe SHBA-ja?

Bota

Irani i “konfiskoi” anijen, Koreja e Jugut dërgon ushtrinë – a do të ndërhyjë edhe SHBA-ja?

Më: 5 janar 2021 Në ora: 09:36
Foto ilustrim

Koreja e Jugut po dërgon forca ushtarake për t’iu përgjigjur “konfiskimit” të një prej cisternave të saj nga Irani, një përpjekje në të cilën po kërkon të punojë me kombet e tjera që veprojnë në rajon.

Sipas Newsweek, Garda Revolucionare elitare e Iranit njoftoi të hënën se flota e saj Zulfiqar kishte “kapur” një anije të Koresë së Jugut që operonte në Rrethin e Parë Detar të Republikës Islamike në Gjirin Persik “për shkak të një serie shkeljesh të ligjeve mjedisore detare” pasi u nis nga porti Al-Jubail i Arabisë Saudite.

Anija, Hankuk Chemi, u tha të transportonte deri në 7,200 tonë kimikate me bazë vaji dhe mbante një ekuipazh të shtetasve të Koresë së Jugut, Indonezisë, Vietnamit dhe Mianmarit.

Të dy anijet dhe ekuipazhi po mbahen në portin iranian të Bandar Abbas, ku Garda Revolucionare tha se “çështja do të trajtohet nga zyrtarët gjyqësorë”.

Në përgjigje të incidentit, një zyrtar i Ministrisë së Mbrojtjes së Koresë së Jugut i tha Newsweek se vendi, i njohur zyrtarisht si Republika e Koresë (ROK), kishte “dërguar trupa anti-pirateri pranë ngushticës së Hormuzit për tankerin e naftës”.

Të pyetur nëse Koreja e Jugut do të kërkonte mbështetje nga Struktura Ndërkombëtare e Sigurisë Detare, një koalicion i udhëhequr nga SHBA prej të paktën nëntë kombeve i projektuar për të parandaluar aktet e sabotimit dhe për të parandaluar Iranin nga “kapja” e anijeve ndërkombëtare pas një viti të paqëndrueshëm pranë ngushticës së Hormuz, zyrtari tha se Seuli kërkoi “bashkëpunim të ngushtë në lidhje me qeverinë e ROK dhe trupat detare shumëkombëshe anti-pirateri”.

Ndryshe, ngushtica e Hormuzit është pika më e rëndësishme e trafikut detar të naftës në botë dhe një pikë tensionesh të vazhdueshme dhe kërcënimet SHBA-Iran që janë përshkallëzuar rëndë që kur Donald Trump mori detyrën në vitin 2017.

SHBA dhe Koreja e Jugut janë aleatë ushtarakë dhe, ndërsa mbrojtja e tyre e ndërsjellë u krijua për të shmangur sulmet nga Koreja Veriore rivale, ajo e detyron secilin të vijë në ndihmë të tjetrit në rast të ndonjë “sulmi të jashtëm të armatosur”.

Ankthet për përshkallëzimet e mundshme në Gjirin Persik kanë qenë veçanërisht të larta rreth përvjetorit një vjeçar gjatë fundjavës së kaluar të vrasjes nga SHBA të komandantit të Forcës së Gardës Revolucionare, gjeneralit Major Gassem Soleimani në Irak. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat