Fauci paralajmëron: Vala e re e coronavirusit do të mund të godiste SHBA-të, pikërisht sikurse Evropën

Bota

Fauci paralajmëron: Vala e re e coronavirusit do të mund të godiste SHBA-të, pikërisht sikurse Evropën

Më: 23 mars 2021 Në ora: 18:37
Anthony Fauci

Infektologu amerikan Anthony Fauci ka paralajmëruar sot se rritja e rasteve të reja me coronavirus në Evropë, do të mund të ndodhte ngjashëm një valë e tillë edhe në SHBA, duke i bërë thirrje qytetarëve të jenë më të kujdesshëm.

Fauci, këshilltar për shëndetësi i presidentit amerikan Joe Biden, ka theksuar gjatë një interviste dhënë për televizionin ABC, se është optimist sa i përket çështjes së vaksinimit, duke shpresuar që vaksina e AstraZeneca do të mund gjithashtu të fillonte të përdorej edhe në SHBA.

Sipas tij, kjo vaksina sipas të gjitha gjasave është mirë, por se këshilli i pavarur është i brengosur për të dhënat që kjo kompani i ka prezantuar.

“Sigurisht se është vaksinë e mirë”, ka thënë Fauci, duke shtuar se agjencia amerikane e ushqimit dhe barnave do të kontrolloj të gjitha të dhënat për vaksinën, pa u mbështetur në pretendimet e tjerëve. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat