“Jam me Amerikën, jo kundër Rusisë”/ Flet Biden pas takimit në Gjenevë: Ja çfarë i thashë Putinit

Bota

“Jam me Amerikën, jo kundër Rusisë”/ Flet Biden pas takimit në Gjenevë: Ja çfarë i thashë Putinit

Nga: Bota sot Më: 16 qershor 2021 Në ora: 13:59
Joe Biden dhe Vladimir Putin

(E plotësuar 20:15) - ​Biden: Gjëja e fundit që Putini dëshiron është një Luftë e Ftohtë

Presidenti i SHBA Joe Biden tha se nuk mendon se homologu i tij rus po kërkon një Luftë të re të Ftohtë.

"Unë i tregova atij se ne kemi aftësi të konsiderueshme kibernetike dhe ai e di këtë. Nëse, në fakt, ata shkelin këto norma themelore, ne do të përgjigjemi. Unë mendoj se gjëja e fundit që ai dëshiron tani është një Luftë të Ftohtë," tha Biden në një konferencë për media pas takimit me Vladimir Putin në Gjenevë.

"Unë nuk mendoj se ai po kërkon një Luftë të Ftohtë me Shtetet e Bashkuara. Por nuk është në interesin e askujt që ne të jemi në një situatë ku është një Luftë e Re e Ftohtë,” shtoi presidenti amerikan.

Biden tha se Putin është ende i shqetësuar se SHBA po kërkojnë ta "rrëzojnë atë".

"Ai ende i ka ato shqetësime, por nuk mendoj se ato janë forca lëvizëse për llojin e marrëdhënies që ai po kërkon me Shtetet e Bashkuara," tha Biden, transmeton CNN.

Biden: Putin e di se SHBA ka "aftësi të konsiderueshme kibernetike"

Presidenti i SHBA-së Joe Biden e quajti "pozitiv" tonin e takimeve të tij me homologun rus Vladimir Putin sot në Gjenevë.

Në një konferencë për media në Gjenevë, Biden e pranoi se megjithatë kishte mos pajtime ndërmjet dy liderëve, por nuk kishte “veprime të ashpra”.

"Duhet t'ju them, toni i gjithë takimit, mendoj se ishte gjithsej katër orë, ishte i mirë. Pozitiv. Nuk ishte ndërmarrë ndonjë veprim i ashpër. Ku ne nuk pajtoheshim, unë nuk isha dakord, unë tregoja se për çfarë bëhej fjalë. Atje ku ai nuk ishte dakord, ai e bënte të qartë atë, por nuk u bë në një atmosferë hiperbolike," tha Biden.

Biden ka bërë të ditur se në takim me Putin i ka thënë këtij të fundit se SHBA ka "aftësi të konsiderueshme kibernetike" dhe do t'i përgjigjej sulmeve të mëtejshme kibernetike.

"Ai e di atë. Ai nuk e di saktësisht se çfarë është, por ai e di se është domethënëse. Nëse në fakt ato shkelin normat e tij themelore, ne do të përgjigjemi. Parimi është një gjë, ai duhet të mbështetet nga praktika. Vendet përgjegjëse duhet të marrin masa kundër kriminelëve që kryejnë veprimtari të ransomware në territorin e tyre”, tha Biden.

Ndryshe, Putin në konferencën para Biden në Gjenevë, tha se Uashingtoni dhe Moska do të fillojnë konsultimet mbi sigurinë kibernetike, duke shtuar se shumica e sulmeve kibernetike ndaj Rusisë erdhën nga Shtetet e Bashkuara.

***

Presidenti i SHBA-ve ka dalë në një konferencë për media ku foli mbi takimin 4-orësh të mbajtur në Gjenevë me homologun rus Vladimir Putin.

“Unë jam me Amerikën, jo kundër Rusisë”, theksoi shefi i Shtëpisë së Bardhë.

“Aty ku kemi dallime unë dua që presidenti Putin të kuptoj pse them atë që them dhe pse bëj atë që bëj”, tha Biden.

Image
Joe Biden

“I thashë presidentit Putin se agjenda ime nuk është kundër Rusisë apo dikujt tjetër, është për popullin amerikan”, shtoi ai.  Presidenti i SHBA-ve theksoi se të drejtat e njeriut janë me rëndësi për amerikanët, prandaj u shpreh ai “ato do të jenë gjithmonë në tryezën e bisedimeve”.

Joe Biden u pyet se çfarë pasojash do të ketë nëse do të ketë ndërhyrje të mëtejshme në zgjedhje ose sulme të tjera të sigurisë kibernetike kundër SHBA-ve. “Ai e di që ka pasoja. Ai e di që do ndërmerren veprime”, u tha Biden reporterëve në Gjenevë.

Presidenti amerikan vuri në dukje se ishte me rëndësi të takohej personalisht me Putinin, në mënyrë që të mos kishte keqinterpretime lidhur me deklaratat e tij.

Biden tregon donte të takohej personalisht me Putinin

Presidenti i SHBA-së Joe Biden ka shpjeguar pse ai mendonte se ishte e rëndësishme të takohej personalisht me kolegun e tij rus Vladimir Putin.

Biden në një konferencë shtypi pas takimit me Putin në Gjenevë, tha se ishte e rëndësishme të takohej personalisht, në mënyrë që të mos kishte gabim ose keqinterpretime për atë që ai donte të komunikonte.

"Numër një - identifikimi i fushave të punës praktike që mund të bëjnë dy vendet tona për të përparuar interesin tonë të ndërsjellë dhe gjithashtu të përfitojnë nga bota. Dy – të komunikoj drejtpërdrejt, se Shtetet e Bashkuara do t'i përgjigjen veprimeve që dëmtojnë interesat tona jetësore ose aleatëve tanë. Dhe nën tre, për të përcaktuar qartë përparësitë e vendit tonë dhe vlerat tona, kështu që ai e dëgjoi atë drejtpërdrejt nga unë", tha Biden.

Putini mbajti konferencën e tij personale për shtyp para Biden, ku ai tha se ambasadorët e SHBA-së dhe Rusisë do të kthehen në postet e tyre diplomatike dhe se të dy vendet do të fillojnë konsultimet mbi sigurinë kibernetike. Ai e përshkroi samitin si "konstruktiv" dhe "produktiv" në tërësi.

Takimet zyrtare midis të dy drejtuesve sot u ndanë në dy raunde, një në një seancë më të vogël dhe në të dytin me delegacione më të mëdha. Koha totale e bisedimeve ishte më pak se katër ose pesë orë sa zyrtarët parashikuan fillimisht për samitin, transmeton CNN.

​Putin dakordohet me Biden për rifillimin e bisedimeve mbi kontrollin e armëve

Presidenti i SHBA Joe Biden dhe homologu i tij rus Vladimir Putin ranë dakord në një samit të parë "pragmatik" të mërkurën për të rifilluar bisedimet e kontrollit të armëve dhe për të kthyer ambasadorët në kryeqytetet e njëri-tjetrit pasi ata u tërhoqën në fillim të këtij viti.

Takimi në bregun e liqenit Villa La Grange në Gjenevë zgjati më pak se katër orë - shumë më pak sesa këshilltarët e Biden kishin thënë se prisnin.

Putini e quajti Biden, 78-vjeç, një partner konstruktiv, me përvojë dhe tha se ata flisnin "të njëjtën gjuhë", por shtoi se nuk kishte pasur miqësi, përkundrazi një dialog pragmatik në lidhje me interesat e dy vendeve të tyre.

Ai tha se ishte "e vështirë të thuhej" nëse marrëdhëniet me Shtetet e Bashkuara do të përmirësoheshin, por se kishte një "paraqitje të shkurtër shprese" në lidhje me besimin e ndërsjellë, raporton Reuters.

Putin, 68-vjeç, i cili ishte i pari që informoi gazetarët, tha se takimi kishte qenë konstruktiv, pa armiqësi, dhe kishte treguar dëshirën e udhëheqësve për të kuptuar njëri-tjetrin.

Ai gjithashtu tha se Rusia dhe Shtetet e Bashkuara ndanë një përgjegjësi për stabilitetin bërthamor dhe do të zhvillojnë bisedime mbi ndryshimet e mundshme në traktatin e tyre të zgjatur së fundmi për kufizimin e armëve.

Por ai tregoi pak oreks për kompromis në një varg çështjesh të tjera, duke hedhur poshtë shqetësimet e Uashingtonit në lidhje me arrestimin e figurës së opozitës Alexei Navalny, në lidhje me praninë e shtuar ushtarake të Rusisë pranë kufirit lindor të Ukrainës dhe në lidhje me sugjerimet e SHBA që rusët e paidentifikuar janë përgjegjës për një seri sulmesh kibernetike në Shtetet e Bashkuara.

Putini tha se Navalny kishte injoruar ligjin dhe kishte ditur se çfarë do të ndodhte nëse ai do të kthehej në Rusi nga Gjermania, ku ai kishte marrë trajtim për një përpjekje brenda Rusisë për ta vrarë atë me helm.

Ai gjithashtu akuzoi Kievin për thyerjen e kushteve të një marrëveshje armëpushimi me rebelët pro-rusë në Ukrainën lindore.

Udhëheqësi i Kremlinit tha se Uashingtoni dhe Moska do të fillojnë konsultimet mbi sigurinë kibernetike, duke shtuar se shumica e sulmeve kibernetike ndaj Rusisë erdhën nga Shtetet e Bashkuara.

Në shkurt, Rusia dhe Shtetet e Bashkuara zgjatën për pesë vjet traktatin e ri START, i cili kap numrin e kokat strategjike bërthamore që ata mund të vendosin dhe kufizon raketat dhe bombarduesit me bazë tokësore dhe nëndetëse për t'i dorëzuar ato.

Të dy palët kishin thënë përpara samitit se ata shpresonin për marrëdhënie më të qëndrueshme dhe të parashikueshme, edhe pse ishin në mosmarrëveshje për gjithçka, nga kontrolli i armëve dhe sulmet kibernetike deri te ndërhyrjet e zgjedhjeve dhe Ukraina

Marrëdhëniet midis Moskës dhe Uashingtonit janë përkeqësuar për vite me radhë, veçanërisht pas aneksimit të Krimesë nga Rusia në vitin 2014, ndërhyrja e Rusisë në Siri në vitin 2015 dhe akuzave të SHBA-së për ndërhyrje në zgjedhjet presidenciale që sollën Donald Trump në Shtëpinë e Bardhë.

Ato u fundosën më tej në mars kur Biden tha se ai mendonte se Putini ishte një "vrasës", duke nxitur Rusinë të tërhiqte Antonov në Uashington për konsultime. Shtetet e Bashkuara tërhoqën ambasadorin e tyre në prill. 

Putin: Biden ndryshe nga Trump, është burrë shteti, nuk pata ftesë për në Shtëpinë e Bardhë

Gjatë konferencës për shtyp pas takimit me Joe Biden, presidenti rus Vladimir Putin nuk i ka kursyer komplimentet për numri një të Shtëpisë së Bardhë.

Presidenti rus e përshkroi Biden si “burrë shteti me përvojë”. Putin tha se folën në detaje për më shumë tre orë, që sipas tij është diçka që nuk mund të bësh me shumicën e politikanëve. “Ai është shumë ndryshe nga Presidenti Trump,” tha Putin.

Pasi përshkroi Biden si "të ndryshëm" nga udhëheqësit e tjerë, ai vazhdoi të kritikonte SHBA.-të për dhunën e saj me armë.

"Gjithçka që ndodh në vendet tona, në një mënyrë ose në një tjetër është përgjegjësi e vetë udhëheqësve, shikoni në rrugët e Amerikës dhe çdo ditë ka vrasje," tha ai.

"Ju nuk keni kohë të hapni gojën dhe ju jeni qëlluar për vdekje". Ai pastaj vazhdoi të godiste kundër të drejtave të njeriut duke pretenduar se kishte "burgje të fshehta të CIA-s në të gjithë globin ku njerëzit torturohen". "A do të pajtohej dikush se si i mbroni të drejtat e njeriut?" ai shtoi.

Putini thotë se shqetësimet e Uashingtonit për militarizimin rus të Arktikut janë të pabaza. Ai thotë se Rusia po rikthen infrastrukturën e epokës sovjetike në rajon, por Moska dëshiron t'i përmbahet plotësisht ligjeve ndërkombëtare në rrugën detare veriore. Ai thotë se SHBA dhe Rusia duhet të bashkëpunojnë në Arktik.

Ai shtoi se nuk pati një ftesë për t'u pritur në Shtëpinë e Bardhë.

Image
Vladimir Putin

Putin jep konferencën pas takimit me Biden: Çfarë ramë dakord dhe nuk pranuam, për Ukrainën dhe sulmet kibernetike

Presidenti amerikan Joe Biden nuk ka preferuar të japë një konferencë për median pas takimit që ka zgjatur rreth 4 orë me presidentin rus Vladimir Putin në Samitin e Gjenevës. Ai është larguar menjeherë pas samitit, që zgjat më pak se sa ishte parashikuar.

Përpara gazetarëve ka dalë presidenti rus Vladimir Putin i cili e ka cilësuar si konstruktuv, por se jo për të gjitha gjërat kanë rënë dakord. "Janë disa çështje që kemi rënë dakord", tha Putin.

Image
Vladimir Putin

"Shtetet e Bashkuara dhe Rusia do të fillojnë konsultimet mbi sigurinë kibernetike", tha Presidenti rus Vladimir Putin të mërkurën pas takimit të tij me presidentin e SHBA Joe Biden.

"Të dy palët duhet të marrin përsipër disa detyrime atje", tha Putini. Më tej ai bëri të ditur se kanë rënë dakord që të kthejnë ambasadorët e vendeve, si dhe diplomatët e dëbuar. 

"Nuk ka armiqësi mes nesh, por kemi diferencë pozicionesh", tha Putin, i cili thotë se nuk kanë bërë bujë.

"Sa i përket kthimit të ambasadorëve në vendet e tyre të punës - të ambasadorit amerikan në Moskë dhe, përkatësisht, të rusit në Uashington, ne ramë dakord që kjo çështje të zgjidhet", u tha udhëheqësi rus gazetarëve pas takimit ruso-amerikan në Gjenevë.

Ai shtoi gjithashtu se kishte biseduar për Ukrainën me presidentin Biden. "Për sa i përket anëtarësimit të Ukrainës në NATO, "Unë nuk mendoj se ka diçka për të diskutuar atje", tha ai.

Ai gjithashtu tha se Rusia dhe Shtetet e Bashkuara ndanë një përgjegjësi për stabilitetin bërthamor dhe do të zhvillojnë bisedime mbi ndryshimet e mundshme në traktatin e tyre të zgjatur së fundmi për kufizimin e armëve.

Të dy palët kishin thënë paraprakisht se shpresonin për marrëdhënie më të qëndrueshme dhe të parashikueshme, edhe pse ishin në mosmarrëveshje për gjithçka, nga kontrolli i armëve dhe hakimi kibernetik deri te ndërhyrjet në zgjedhje dhe Ukraina. 

Putini dhe Biden shtrënguan duart kur mbërritën para se të hynin brenda, Biden u dha gazetarëve një 'bravo' ndërsa largohej nga vila buzë liqenit ku u zhvilluan bisedimet dhe u fut në limuzinë.

Përfundon takimi i Bidenit me Putinin në Gjenevë

Në Gjenevë të Zvicrës përfundoi samiti midis presidentit të Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, dhe presidentit të Rusisë, Vladimir Putin.

Lajmi u konfirmua nga zyrtarë të Shtëpisë së Bardhë.

Bisedimet midis dy presidentëve zgjatën rreth katër orë dhe u zhvilluan në dy runde.

 

Nuk është ende e qartë se për çfarë është biseduar dhe nëse është arritur ndonjë marrëveshje.

Biden dhe Putin pritet të dalin së shpejti në konferencë për media.

Image

Bisedimet filluan rreth orës 14:36 me orën e Moskës dhe zgjatën për rreth 1 orë e 45 minuta, pas së cilës presidentët bënë një pushim të shkurtër para pjesës së dytë të bisedimeve.

CNN bën të ditur se takimi i zgjeruar midis Presidentit të SHBA Joe Biden dhe Presidentit rus Vladimir Putin dhe delegacioneve të tyre ka përfunduar, sipas një zyrtari të Shtëpisë së Bardhë.

Ishte vetëm një takim dypalësh më i madh, jo dy i madh, për një ndihmës. Një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë thotë se takimet që ishin planifikuar zyrtarisht për samitin tani kanë përfunduar, por ato nuk po përjashtojnë atë që secili udhëheqës vendos të bëjë tani.

Limuzina e Presidentit Biden tani është jashtë dyerve të Villa la Grange. Kjo e sjell kohën aktuale të samitit në 93 minuta për seancën e parë, një pushim 45 minutash dhe 65 minuta për seancën e dytë.

Ndërsa agjencitë e lajmeve ruse theksojne takimi në formatin e zgjeruar filloi rreth orës 17:00 me kohën e Moskës me pjesëmarrjen e delegacioneve ruse dhe amerikane. Delegacioni rus përfshin Sergey Lavrov, Zëvendës Ministrin e Jashtëm Sergey Ryabkov, Zëdhënësin e Presidentit Dmitry Peskov, Ndihmësin e Kremlinit Yuri Ushakov dhe Shefin e Shtabit të Përgjithshëm të Rusisë Valery Gerasimov. Përveç kësaj, Zëvendës Shefi i Zyrës Presidenciale Ruse Dmitry Kozak dhe i Dërguari Special Presidencial Rus për Sirinë Alexander Lavrentyev ishin të ftuar në samitin për të diskutuar çështje rajonale, përkatësisht Ukrainën dhe Sirinë.

Incident mes agjentëve rusë dhe gazetarëve amerikanë në takimin Biden-Putin

Takimi mes presidentëve Joe Biden të Shteteve të Bashkuara dhe Vladimir Putin të Rusisë filloi me disa minuta shtyrje e bërtitje mes gazetarëve e forcave ruse e amerikane të sigurisë.

Organizatorët e samitit të së mërkurës e hapën dhomën e takimit për gazetarët për atë që zakonisht është koha prej disa minutash gjatë së cilës gazetarët marrin pamje dhe shtrojnë pyetje para fillimit të bisedimeve.

Image

Megjithatë, forcat ruse dhe amerikane të sigurisë dhe zyrtarët e të dyja delegacioneve fillimisht i bllokuan gazetarët, të cilët u përpoqën të hynin në dhomën e bisedimeve, shkruan Associated Press.

Skena më pas u shndërrua në tollovi që zgjati disa minuta brenda dhomës së takimit. Gazetarët amerikanë thanë se sigurimi dhe gazetarët rusë i kapën ata për krahëve e rrobave në përpjekje për t’i mbajtur prapa. Gazetarët amerikanë u munduan që ta hapnin rrugën për vete dhe një reporter amerikan u rrëzua në dysheme.

Image

Para se situata të qetësohej, disa persona në grumbull bërtitën duke thënë se po shtypen në tollovi. Presidentët Biden e Putin u panë duke qeshur kohë pas kohe me tollovinë e krijuar.

Image

***

Takimi historik mes dy presidentëve të SHBA-ve dhe Rusisë, Joe Biden dhe Vladimir Putin po zhvillohet në Gjenecë të Zvicrës. E gjithë bota ka sytë te ky takim duke pritur që dy supefuqitë të arrijnë në ndonjë marrëveshje mes tyre.

Të dy Presidentët bënë deklarata të shkurtra përpara takimit të tyre të parë të ditës, por biseda e zhurmshme midis gazetarëve në dhomë nuk lejoi që të merrnin shumë nga ato që thanë. Të pranishëm në takim ishin Sekretari Amerikan, Antony Blinken.

Putini falënderoi Biden për "iniciativën për t'u takuar" ndërsa dy presidentët u ulën përpara takimit të tyre të parë.

“Unë e di që ju keni bërë një udhëtim të gjatë dhe keni shumë punë”, tha Putin.

"Sërish SHBA dhe Rusia dhe marrëdhëniet e SHBA kanë shumë çështje të grumbulluara që kërkojnë takimin e nivelit më të lartë dhe shpresoj që takimi ynë të jetë produktiv”, tha Putin.

Image

Nga ana e tij, presidenti Biden mund të dëgjohej duke u përgjigjur duke thënë: "është gjithmonë më mirë të takohemi ballë për ballë".

Ai arriti në vilë i mbështetur nga përkrahja e aleatëve perëndimorë që ai pati javën e kaluar duke u konsultuar përpara tij ballë për ballë me Presidentin rus, i cili mbërriti në Gjenevë të mërkurën në mëngjes përpara samitit.

Ndërsa gjuha e gjesteve u vu re në këtë takim mes dy presidentëve, ku mediat shprehen se Putin po synonte të tregonte se po dominonte ai territorin.

Në të treguarit e Biden, të gjithë ata udhëheqës e mbështetën atë në vendimin e tij për t'u takuar me Putinin tani, në gjashtë muajt e parë të presidencës së tij, përpara se ai të kishte një shans për të formuluar plotësisht një strategji të Rusisë.

"Ai është i ndritshëm, është i fortë dhe kam zbuluar se ai është, siç thonë ata kur unë luaja me top, një kundërshtar i denjë," u tha Biden gazetarëve të Putinit të hënën gjatë një konference shtypi në selinë e NATO-s në Bruksel, Belgjikë, ku ai kërkoi këshilla nga kolegët udhëheqës me përvojë që kanë të bëjnë me Putinin.

***

Në Gjenevë të Zvicrës ka filluar samiti ndërmjet presidentit amerikan, Joe Biden dhe homologut të tij rus, Vladimir Putin.

Me të filluar takimi, Biden tha se "gjithmonë është më mirë të takohemi ballë për ballë", ndërsa Putin tha se shpreson që “takimi do të jetë produktiv”.

Bisedimet mbahen në një kohë kur raportet mes të dyja vendeve janë në pikën më të ulët që nga periudha e Luftës së Ftohtë.

Takimi i 16 qershorit mbahet vetëm disa muaj pasi presidenti amerikan tha se besonte se homologu i tij rus është një vrasës.

Putini vazhdon të fuqizojë dominimin e tij mbi sistemin politik të vendit, duke shtypur aktivistët e opozitës, siç është rasti i Aleksei Navalnyt, dhe duke kufizuar lirinë e mediave.

Biden është presidenti i katërt i SHBA-së që takohet me Putinin.

Një zëdhënëse e presidentit amerikan ka thënë se Shtëpia e Bardhë nuk synon “rivendosjen e raporteve me Rusinë, por as përshkallëzimin e tyre”.

Që nga betimi i tij në pozitën e presidentit në muajin janar, Biden ka vendosur dy raunde sanksionesh ekonomike ndaj Rusisë.

Mëgjithatë, SHBA-ja ka rënë dakord që të zgjasë traktatin e ri të kontrollit të armëve START. Biden gjithashtu ka refuzuar të bllokojë përfundimin e gazsjellësit rus “Rrjedha Veriore 2”, i cili do të rrisë eksportet e gazit rus në Gjermani.

***

Ishte Joe Biden ai që e kërkoi takimin e sotëm me Vladimir Putinin, dhe lëvizja e parë duket i takon pikërisht presidentit amerikan.

Shtëpia e Bardhë është përgatitur për përballjen e madhe duke përfshirë edhe partnerët evropianë, veçanërisht Gjermaninë, tri vendet baltike, Poloninë, Republikën Çeke dhe Sllovakinë.

Biden e ka bërë të qartë se cili është objektivi i tij në këtë takim: “Nuk kërkojmë konflikte, duam një marrëdhënie të qëndrueshme dhe të parashikueshme me Rusinë, por Nëse Putin i vazhdon veprimet e tij armiqësore, do t’i përgjigjemi me të njëjtën monedhë”,

Image

Parashikohet që takimi të zgjasë 4-5 orë, e ndoshta mund të ndahet në dy pjesë. Në pjesën e parë, Biden do të bëjë të qarta se cilat janë “vijat e tij të kuqe” të cilat homologu rus nuk duhet t’i shkelë më.

Lista përfshin ndërhyrjen në zgjedhjet amerikane apo në ato të shteteve të tjera aleate, sulmet kibernetike të hakerëve, ofensivën ushtarake në Donbas në lindje të Ukrainës.

Po kështu do të përmendë edhe Aleksei Navalnyn dhe do të kërkojë lirimin nga burgu të aktivistit që në fillim u helmua, e tani po lihet të dergjet në qeli.

Me interes të madh pritet ndërkohë dhe pjesa e dytë e takimit, ajo konstruktive siç e quajnë.

Image

Sekretari i Shtetit Anthony Blinken dhe këshilltari për sigurinë kombëtare, Jake Sullivan këmbëngulin në minimin e lindjes së një aksi të mundshëm Moskë-Pekin, dhe testi më i rëndësishëm do të jetë kontrolli i armëve.

Biden pritet t’i propozojë shefit të Kremlinit krijimin e një grupi ekspertësh dhe nisjen e negociatave të vërteta për traktatin New Start. Moska nga ana e saj shpreson në një kthesë sa i takon marrëdhënieve me SHBA-në që janë në pikën më të ulët prej vitesh të tëra, edhe pse nuk ka pritshmëri shumë të mëdha.

***

Në Gjenevë të Zvicrës ka filluar samiti ndërmjet presidentit amerikan, Joe Biden dhe homologut të tij rus, Vladimir Putin.

Me të filluar takimi, Biden tha se është "gjithmonë është më mirë të takohemi ballë për ballë", ndërsa Putin tha se shpreson që “takimi do të jetë produktiv”.

Bisedimet mbahen në një kohë kur raportet mes të dyja vendeve janë në pikën më të ulët që nga periudha e Luftës së Ftohtë.

Takimi i 16 qershorit mbahet vetëm disa muaj pasi presidenti amerikan tha se besonte se homologu i tij rus është një vrasës.

Putini vazhdon të fuqizojë dominimin e tij mbi sistemin politik të vendit, duke shtypur aktivistët e opozitës, siç është rasti i Aleksei Navalnyt, dhe duke kufizuar lirinë e mediave.

Biden është presidenti i katërt i SHBA-së që takohet me Putinin.

Një zëdhënëse e presidentit amerikan ka thënë se Shtëpia e Bardhë nuk synon “rivendosjen e raporteve me Rusinë, por as përshkallëzimin e tyre”.

Që nga betimi i tij në pozitën e presidentit në muajin janar, Biden ka vendosur dy raunde sanksionesh ekonomike ndaj Rusisë.

Mëgjithatë, SHBA-ja ka rënë dakord që të zgjasë traktatin e ri të kontrollit të armëve START. Biden gjithashtu ka refuzuar të bllokojë përfundimin e gazsjellësit rus “Rrjedha Veriore 2”, i cili do të rrisë eksportet e gazit rus në Gjermani.

Disa orë para se të fillonte takimi, zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, tha se bisedimet "nuk do të jenë të lehta" dhe mbase nuk do të shënojnë ndonjë përparim.

Agjencia Reuters ka cituar një zyrtar të lartë amerikan të ketë thënë se të dy liderët pritet të flasin për katër ose pesë orë.

Agjenda e bisedimeve përfshin çështje të tilla si kontrolli i armëve, krimi kibernetik dhe spiunazhi, ndryshimi i klimës dhe situata me pandeminë e COVID-19.

Marrëdhëniet mes dy vendeve janë përkeqësuar për vite me radhë, veçanërisht pas aneksimin të Krimesë në Ukrainë nga Rusia në vitin 2014, pastaj ndërhyrjen e saj në Siri dhe akuzat e SHBA-së për ndërhyrjen ruse në zgjedhjet e vitit 2016, që sollën Donald Trumpin në Shtëpinë e Bardhë. Moska i mohon akuzat.

Raportet u përshkallëzuan më shumë në mars kur Biden tha se ai mendonte se Putini ishte një "vrasës", duke e nxitur Rusinë të thërriste ambasadorin e saj në Uashington për konsultime. Shtetet e Bashkuara tërhoqën ambasadorin e tyre në prill.

G7 bën një sërë zotimesh për zgjidhjen e problemeve globale

Takimi i Bidenit me Putinin pason takimet me udhëheqësit e grupit të vendeve më të industrializuara G7 dhe me udhëheqësit e NATO-s, të cilat i ofruan mundësinë për t’i riafirmuar këto aleanca dhe për të paraqitur një front të bashkuar ndaj rivalëve globalë - përfshirë Rusinë.

Në fillim të udhëtimit të tij jashtë SHBA-së, Biden tha se me Putinin do të bisedojë për fushat ku mund të ketë bashkëpunim, si dhe për dallimet që i ndajnë dy vendet.

“Do të udhëtoj në Gjenevë për të biseduar me një burrë, të cilin e kam takuar kohë më parë - presidentin Vladimir Putin. Ne nuk po kërkojmë konflikt me Rusinë; ne duam marrëdhënie të qëndrueshme të parashikueshme. Dy vendet tona ndajnë përgjegjësi të jashtëzakonshme”, tha Biden më 9 qershor.

***

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, ka arritur në vilën ku do të takohet me homologun rus, Vladimir Putin.

Ai u prit nga presidenti zviceran, Guy Parmelin, pasi u përcoll nën masa të rrepta të sigurisë nëpër rrugët e Gjenevës.

Pritet që Bideni dhe Putini  të zhvillojnë diskutime që mund të zgjasin deri në pesë orë. Gjatë takimit pritet të bisedohet për shumë tema, përfshirë stabilitetin e armëve bërthamore, ndryshimet klimatike dhe sulmet kibernetike.

Image

Shefi i Shtëpisë së Bardhë po qëndron në Zvicër pasi fillimisht e vizitoi Britaninë e Madhe, ku mori pjesë në punimet e samitit të Grupit G7, ndërsa më pas e vizitoi Brukselin për t’u takuar me liderët e NATO-s dhe Bashkimit Evropian.

***

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka arritur në vilën ku më vonë do të takohet me homologun amerikan, Joe Biden.

Image

Në hyrje të vilës, Putin u prit nga presidenti i Zvicrës, Guy Parmelin. Pasi u fotografuan para gazetarëve, anash tyre me flamuj amerikanë, rusë e zviceranë, dy presidentët u futën në vilë.

Image
Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat