Rusia deklarohet: Luftëtarët britanikë që janë të kapur po i trajtojmë mirë

Bota

Rusia deklarohet: Luftëtarët britanikë që janë të kapur po i trajtojmë mirë

Nga: V.N Më: 21 prill 2022 Në ora: 20:36
Ushtari nga Britania

Ne kemi dëgjuar sot nga Ministria e Jashtme e Rusisë për dy luftëtarët britanikë që thuhet se janë kapur nga forcat ruse ndërsa luftonin në Ukrainë, shkruan BBC, transmeton Bota sot.

“Mos u shqetësoni, pala ruse po kujdeset për ta”, tha zëdhënësja e ministrisë Maria Zakharova në një mesazh në Telegram.

Ata ushqehen, ujiten dhe u jepet ndihma e nevojshme, ashtu si të huajt e tjerë që janë dorëzuar ose ndaluar.

Shaun Pinner, 48 vjeç dhe Aiden Aslin, 28 vjeç, u shfaqën në dy video të veçanta në TV rus të hënën, duke kërkuar që të shkëmbeheshin me një politikan pro-rus të mbajtur në Ukrainë. Nuk ishte e qartë nëse kërkesat e tyre ishin bërë nën presion.

Të dy kishin jetuar në Ukrainë përpara se të pushtohej, kanë partnerë ukrainas dhe kishin shërbyer si marinsa në ushtrinë e Ukrainës. Rusia thotë se ata u kapën në qytetin jugor të Mariupolit.

Familja e Aslin tha të mërkurën se videoja e tij ishte "thellësisht shqetësuese" dhe dënoi "propagandën ruse".

Në komentet drejtuar kryeministrit të Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson, Zakharova tha: "Mos u pretendoni të jeni të shqetësuar. Ju nuk keni absolutisht asnjë interes për fatin e britanikëve në telashe. Ata nuk u argëtuan me ju në festat në Downing Street".

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat