Ja deri kur mund të zgjas lufta në Ukrainë sipas kryeministrit Johnson

Bota

Ja deri kur mund të zgjas lufta në Ukrainë sipas kryeministrit Johnson

Nga: V.N Më: 22 prill 2022 Në ora: 13:46
Boris Johnson

Johnson gjithashtu i thotë konferencës në Delhi se është një "mundësi realiste" kur u pyet nëse ai pajtohej me inteligjencën që sugjeronte se bombardimet ruse të Ukrainës mund të vazhdojnë deri në fund të vitit të ardhshëm, shkruan BBC, transmeton Bota sot.

"Putini ka një ushtri të madhe," thotë ai.

"E vetmja mundësi që ai tani ka, me të vërtetë, është të vazhdojë të përpiqet të përdorë qasjen e tij të tmerrshme, të ashpër të drejtuar nga artileria, duke u përpjekur të shkatërrojë ukrainasit", shprehet Johnson.

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar shton se "pa marrë parasysh" epërsinë ushtarake që Vladimir Putin mund të jetë në gjendje të sjellë gjatë muajve të ardhshëm "ai nuk do të jetë në gjendje të pushtojë frymën e popullit ukrainas".

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat