SHBA u bën thirrje aleatëve që të lëvizin “qiellin dhe tokën” për të dërguar më shumë armë

Bota

SHBA u bën thirrje aleatëve që të lëvizin “qiellin dhe tokën” për të dërguar më shumë armë

Nga: M.L. Më: 27 prill 2022 Në ora: 10:12
Xhenierët e ministrisë së brendshme çaktivizojnë minat në një fushë të minuar pas betejave të fundit në Irpin Pic AP

Në një lëvizje të veçantë, në dukje sfiduese, dukej se Ukraina po e çonte luftën kundër agresorit të saj, me raporte për shpërthime në një depo armësh në Belgorod - brenda Rusisë, shkruan sky news transmeton "Bota sot".

SHBA u ka kërkuar aleatëve të saj që të lëvizin "qiellin dhe tokën" për ta mbajtur Kievin të pajisur me armë - ndërsa forcat ruse vazhdojnë të hedhin zjarr në Ukrainën lindore dhe jugore.

Për të dytën ditë radhazi, shpërthimet tronditën gjithashtu rajonin separatist të Trans-Dniester në Moldavinë fqinje, duke rrëzuar dy antena të fuqishme radioja pranë kufirit me Ukrainën.

Askush nuk e mori përgjegjësinë për sulmet, por Ukraina fajësoi Rusinë.

Kjo erdhi mes frikës ndërkombëtare në rritje ndërkombëtare se lufta po fillonte të përhapej më tej jashtë kufijve.

Dhe në një lëvizje të veçantë, në dukje sfiduese, dukej se Ukraina kishte filluar ta çonte luftën në derën e agresorit të saj - me raporte për shpërthime në një depo armësh në Belgorod, brenda Rusisë.

Ndërkohë, në Gjermani, Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Lloyd Austin thirri një takim me zyrtarë nga rreth 40 vende në bazën ajrore amerikane në Ramstein.

Atje, ai u kërkoi delegatëve të largoheshin "me një kuptim të përbashkët dhe transparent të kërkesave të sigurisë afatshkurtër të Ukrainës, sepse ne do të vazhdojmë të lëvizim qiellin dhe tokën në mënyrë që të mund t'i përmbushim ato".

Në një fjalim që do ta mbaj sonte, Sekretarja e Jashtme britanike, Liz Truss pritet të thotë se Perëndimi duhet të përgatitet për "afat të gjata" për të siguruar humbjen e Rusisë në Ukrainë dhe t'u bëjë thirrje aleatëve të rrisin shpenzimet e mbrojtjes dhe të furnizojnë tanke dhe avionë luftarakë në Kiev.

Duke folur në Mansion House në qytetin e Londrës, ajo do të thotë: "Ne nuk mund të jemi të vetëkënaqur - fati i Ukrainës mbetet në ekuilibër.

"Dhe le të jemi të qartë - nëse Putin ia del, do të ketë mjerim të mëtejshëm të patreguar në të gjithë Evropën dhe pasoja të tmerrshme në të gjithë globin. Ne nuk do të ndiheshim më kurrë të sigurt."

Në Çernobil, drejtori i përgjithshëm i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike, thotë se ishte e mundur që një aksident të kishte ndodhur kur trupat ruse morën kontrollin e vendit të fatkeqësisë bërthamore të vitit 1986 gjatë fazave të hershme të luftës në Ukrainë.

Duke folur në uzinë të martën, Rafael Mariano Grossi tha se ndërsa trupat ruse morën kontrollin në shkurt në rrugën e tyre për në kryeqytetin Kiev, u bë një "situatë sigurie bërthamore që nuk ishte normale dhe mund të ishte shndërruar në një aksident".

Vendi është kthyer tani në duart e Ukrainës, por rusët vazhdojnë të mbajnë një termocentral bërthamor që funksionon në Ukrainën jugore - centralin Zaporizhzhia - ku pati luftime aty pranë në fillim të marsit, të cilat dëmtuan objektin e trajnimit të uzinës.

Përqendrimi në Donbas

Pasi rezistenca e papritur e ashpër nga forcat ukrainase pengoi përpjekjen e Rusisë për të marrë kryeqytetin e saj, fokusi i Moskës është tani kapja e Donbasit, rajoni industrial kryesisht rusishtfolës në Ukrainën lindore.

Si përgjigje, lutjet e Ukrainës për armatim të rëndë janë intensifikuar dhe Gjermania njoftoi se do të dërgonte tanke - më të përshtatshme për Donbas, sesa rreth kryeqytetit Kiev, ku u zhvilluan shumë nga luftimet e mëparshme.

Më herët gjatë ditës, zyrtarët në Poloni dhe Bullgari thanë se Rusia kishte pezulluar dërgesat e gazit natyror në dy vendet e NATO-s, për shkak të refuzimit të tyre për të paguar për furnizimet e tij në rubla ruse.

Kjo bëri që Ukraina të akuzonte Rusinë për shantazhimin e Evropës lidhur me energjinë në një përpjekje për të thyer aleatët e saj.

Kundërshtari i vendosur i Kremlinit, Polonia, është ndër vendet evropiane që kërkon sanksionet më të ashpra kundër Rusisë për pushtimin e fqinjit të saj.

Efekti i mundshëm i ndërprerjes nuk ishte menjëherë i qartë. Polonia tha se ishte e përgatitur mirë për një lëvizje të tillë pasi punoi për vite me radhë për të reduktuar varësinë e saj nga energjia ruse.

Por, Bullgaria merr më shumë se 90% të gazit të saj nga Rusia dhe zyrtarët thanë se po punonin për të gjetur burime të tjera.

Kthimi në punë

Ndërkohë, Departamenti Amerikan i Shtetit tha se diplomatët kishin filluar të kthehen në Ukrainë duke bërë udhëtime ditore në zyrat e përkohshme në qytetin perëndimor të Lviv nga Polonia fqinje.

Ai tha se grupi i parë i diplomatëve kaloi kufirin polako-ukrainas dhe udhëtoi për në Lviv të martën në mëngjes.

Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Ned Price tha se agjencia ka përshpejtuar shqyrtimin e rihapjes së ambasadës së SHBA në Kiev, e cila u mbyll pak përpara se Rusia të pushtonte Ukrainën më 24 shkurt.

Ai tha se shpresohej se operacionet në ambasadë do të rifillonin sa më shpejt që të ishte e mundur në varësi të situatës së sigurisë në kryeqytet.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat