Borrell: Shtetet e BE-së afër marrëveshjes për sanksione të reja ndaj Rusisë

Bota

Borrell: Shtetet e BE-së afër marrëveshjes për sanksione të reja ndaj Rusisë

Më: 5 maj 2022 Në ora: 23:02
Josep Borrell

Kryediplomati i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, thotë vendet anëtare janë afër për të rënë dakord rreth paketës së re të propozuar të sanksioneve ndaj Rusisë.

Kjo paketë përfshinë një embargo të naftës mes sanksionesh, shkuar Aljazeera.

“Shpresoj që ata të arrijnë një marrëveshje. Ata janë pothuajse aty.

Dhe ne kemi nevojë për këtë marrëveshje sepse ne duhet të shtyjmë akoma më shumë presionin tonë ekonomik dhe financiar ndaj Rusisë, “tha Borrell në një ngjarje në Itali.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat