Ursula von der Leyen: Rusia nuk është më një partner i besueshëm

Bota

Ursula von der Leyen: Rusia nuk është më një partner i besueshëm

Nga: M.H. Më: 6 maj 2022 Në ora: 12:10
Ursula von der Leyen

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen ka thënë se embargoja e naftës ndaj Rusisë e shpallur në fillim të kësaj jave nuk do të ishte e lehtë, por se BE-ja nuk mund të "transferojë para në Rusi në afat të gjatë, duke pasur parasysh vlerat e saj".

Ajo tha gjithashtu se BE-ja duhet të zvogëlojë varësinë e saj nga gazi rus dhe se Rusia nuk është më një partner i besueshëm, shkruan BBC, përcjell “Bota sot”.

Përfaqësuesit e BE-së do të takohen sërish të premten - në bisedimet që pritet të shkojnë gjithashtu në fundjavë - për të negociuar një paketë të propozuar sanksionesh të BE-së kundër Rusisë.

Lufta e presidentit rus Vladimir Putin në Ukrainë dhe sanksionet e nevojshme të ndërmarra nga BE ishin më shumë se një test stresi për ekonominë tonë, shtoi von der Leyen.

Ajo tha se vendi i BE-së ishte "në anën e Ukrainës": "Ne duam që Ukraina të fitojë këtë luftë," citohet të ketë thënë ajo nga agjencia e lajmeve Reuters.

E pyetur se cilat do të ishin kriteret për të vendosur nëse Ukraina e kishte fituar luftën, ajo tha se i takon Ukraina të vendoste se si të negocionte me Rusinë për të arritur një armëpushim.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat