Alarm/ Gjendet një bombë në ndërtesën e agjencisë ruse të lajmeve në Berlin

Bota

Alarm/ Gjendet një bombë në ndërtesën e agjencisë ruse të lajmeve në Berlin

Nga: A.M. Më: 7 maj 2022 Në ora: 15:12
Foto ilustrim

Policia në Berlin thotë se hetuesit kriminalë po studiojnë një bombë të improvizuar që u gjet dhe u çaktivizua të premten në një ndërtesë banimi që strehon gazetarë të agjencisë ruse të lajmeve RIA, raporton BBC, përcjell "Bota sot".

Një zëdhënës i policisë gjermane tha se hetuesit po hetonin se sa i rrezikshëm ishte dhe kë kishte për qëllim.

Ambasada e Rusisë në Berlin tha se një shishe ishte hedhur në një dritare të ndërtesës në lagjen Steglitz të qytetit.

Ajo fajësoi atë që e përshkroi si persekutim të mediave ruse dhe punonjësve të tyre në Perëndim.

Dy televizione ruse të kontrolluara nga shteti, RT dhe Sputnik, u ndaluan në BE më 2 mars, një javë pas pushtimit të Ukrainës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat