​Guterres: Pasojat e përshkallëzimit të luftës në Rusi janë shumë të frikshme për t'u menduar

Bota

​Guterres: Pasojat e përshkallëzimit të luftës në Rusi janë shumë të frikshme për t'u menduar

Më: 9 maj 2022 Në ora: 23:10
Antonio Guterres

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres deklaroi sot se pasojat e përshkallëzimit të luftës së Rusisë kundër Ukrainës janë "shumë të frikshme për t'u menduar".

Guterres, i cili ndodhet për një vizitë në kryeqytetin e Moldavisë, Kishinau, tha në një konferencë shtypi me kryeministren Natalia Gavrilita se ndikimi i luftës së Rusisë në Ukrainën fqinje "është i thellë dhe i gjerë".

Vizita e tij në Moldavi pason një seri incidentesh shqetësuese që kanë tronditur rajonin separatist pro-rus të Moldavisë, Transnistria.

Në fund të prillit, tre persona hodhën granata në zyrën e sigurimit shtetëror të rajonit dhe dy antena të mëdha transmetimi u rrëzuan një ditë më vonë.

Të premten, policia tha se pajisje shpërthyese u hodhën nga një dron duke lënë krater një metër të thellë pranë një fshati.

“Jam thellësisht i shqetësuar për vazhdimin dhe përhapjen e mundshme të luftës që Rusia po bën në Ukrainë”, tha Guterres, duke shtuar se sovraniteti dhe integriteti territorial i Moldavisë “nuk duhet të kërcënohen apo minohen”, transmeton Sky News.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat